JailBreak nedir? Nasıl yapılır?

14.01.2015 15:30:02
A+ A-

Günümüzde akıllı telefonlar uygulamalar ile bir bütün oluşturmaktadır. Bu cep telefonlarında uygulamalar olmadığı takdirde kullanıcılar asla telefonları kullanmaktan zevk almayacaktır.

Bu uygulamalar her ne kadar kullanışlı olsalar da bazıları ücretli olabiliyorlar. Bu durumdaJailbreak devreye girmektedir. Jailbreak'in avantajı tüm ücretli uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirme olanağını kullanıcılara sunmasıdır.

Ancak bu uygulama sadece ücretli uygulamaların ücretsiz hale gelmesini sağlamamaktadır. Ayrıca cep telefonlarının daha geniş bir alana açılması bu uygulama sayesinde gerçekleşmektedir.

Birçok kullanıcı akıllı cep telefonlarının koruma bahanesi ile sınırlandırıldığını düşünmektedir. Bu durumda jailbreak uygulaması da cep telefonlarının kullanım alanını genişleterek onlara yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Ancak bu uygulama telefona uygulandığı takdirde eğer cep telefonu garanti altındaysa garantisi iptal olacaktır. Yani uygulama yüklendikten sonra cep telefonunda herhangi bir sorun yaşanırsa cep telefonu üreticileri bu sorun ile ilgilenmeyecektir.

Birçok kullanıcı Jailbreak'in korsan bir yazılım olduğunu düşünmektedir ancak bu düşünce tamamen yanlıştır. Bu uygulamanın yapımcıları kesinlikle korsan yazılımlara karşıdır. Neyse sadede gelecek olursak;

 

Jailbreak nasıl yapılır?

Öncelikle bilgisayarınızda iTunes en son sürüm yüklü olduğundan emin olun. Jailbreak yapabilmeniz için bu işlemi uygulayacağınız cihazınızın iOS sürümünün 7 veya üstü olması gerekiyor. Ayrıca cihazınızın parolayla kilitlenme seçeneği açıksa bunu kapalı hale getirmelisiniz. Şimdiyse madde madde bu işlemi nasıl yapacağınızı belirtelim.

1- Buraya tıklayarak karşınıza çıkacak ekranda, bilgisayarınızda hangi işletim sistemini kullanıyorsanız o işletim sisteminin ismi yazılı olan butona tıklayın. Daha sonra ekranda görünecek olan dosyayı bilgisayarınıza indirin.

2- Bilgisayarınıza inen dosyaya sağ tıklayın ve 'Klasöre çıkart' seçeneğine tıklayın. Oluşan klasöre girin ve evasi0n dosyasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

3- Programı çalıştırdıktan sonra cihazınızı kablo ile bilgisayara bağlayın.

4- Cihazınızı bağladıktan sonra evasi0n programında Jailbreak yazılı buton aktif olacaktır. Bu butona tıkladığınızda Jailbreak işlemi başlayacaktır. Bu işlem şu aşamalardan oluşacak;

? Retrieving remote package
? Uploading jailbreak data
? Injecting evasion app
? Configuring system (Eğer işlem bu aşamada takılı kalırsa cihazınızı bilgisayardan söküp daha hızlı bir bilgisayarda deneyin.)
? Rebooting device

Bu işlemler devam ederken evasi0n programına ya da cihazınıza herhangi bir müdahalede bulunmayın.

5- 'Configuring system' işlemi sonlanınca cihazınız yeniden başlatılacak ve aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Devamı için tıklayın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.