Kablosuz şarj nedir, ne değildir?

04.03.2015 01:15:39
A+ A-

Kablosuz şarj deyince sizler de benim gibi wifi internet misali telefonumuzun fişe takmadan hem kullanmaya devam edip hem de şarj olacağı hayallerine kapılıyor musunuz? 

Kapılmayın sakın. 

Çünkü kazın ayağı şimdilik öyle değil.

Peki nedir bu kablosuz şarj teknolojisi?

Genel olarak her yerde indüksiyon yoluyla şarj etme metoduna verilen ad olarak karşınıza çıkar. Yani manyetik bir alan oluşturulan istasyon ile indüksiyon bobinine sahip telefonları kablo kullanmadan şarj edebilme anlamına geliyor.

Her ne kadar son dönemlerde çıkan telefonlarda bu özellik standart hale getirildiyse de bu özelliği olmayan telefonlar için satılan aparatlarla telefonunuzu kablosuz şarj edebilmeniz mümkün.

Fakat başta da dediğim gibi şu anda pekte verimli bir teknoloji olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü fotoğrafta da göreceğiniz üzere fişe bağlı olan aparatın üzerine telefonunuzu yerleştirmeniz gerekli. Bu sebepten de telefonu kullanmamız neredeyse olanaksız hale geliyor. Telefonu aparatın üzerinden ayırdığınız anda şarj sonlanacağı için yerinden hareket ettirmemeniz gerekiyor. Öte yandan şarj süresi kabloludaki kadar hızlı değil tam tersi oldukça yavaş olacaktır.

Bu söylediklerimiz tabii ki henüz emekleme aşamasında olan teknolojinin dezavantajları ve fakat ilerleyen yıllarda gelişim göstererek bizleri kablolu şarjdan kurtaracağını ve hayatımızı oldukça kolaylaştıracağını düşünüyorum.

En azından yazının ilk satırlarındaki hayalimin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

Ama henüz değil.

Biraz daha sabır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.