Kafa nakli: Bir vücut için değer mi?

14.04.2015 01:35:05
A+ A-

İnsanların kullanmadıkları eşyalarını başkaları ile değiş-tokuş etmeleri sosyal ve güzel bir davranış ama sözkonusu olan organlar ve vücutsa eğer, işler bir anda değişiyor sanki. 

Bizi hayatta tutmak için var gücüyle çalışan böbrek, kalp, dalak ve cigerlerimizi görsek te tanımayız ama elimizi, ayağımızı, yüzümüzü, gözlerimizi, tırnaklarımızı, kafamızı bir başkasında görme olasılığı fikri bir garip. Garip ama, sağlam vücutların araya gitmemesi açısından da mantıklı.

2017 yılında dünyada bir ilkin, insandan insana yapılacak olan kafa naklinin, gerçekleştirileceğini duymuşsunuzdur.

36 saat süreceği ve 11 milyon dolara malolacağı tahmin edilen ameliyatın öncülüğünü yapan İtalyan cerrah Sergio Canavero, Mars’a ilk giden insanlar da dünyaya geri dönüp dönmeyeceklerini bilmiyorlardı diyor. Hem, hiçbirşeyin garantisi yok biliyorsunuz. Önemli olan ilk olmak..

1970'te bir maymuna kafa nakli yapılmış ama sekiz gün sonra ölmüş hayvancağız. Riskli bir iş yani. İnsan üzerinde, resmi olarak, ilk kez denenecek.

Sergio Canavero, 2013'te paylaşmış bu rüyasını. Engellilerin kafalarını sağlam vücutlara takarız, kız erkek farketmez, maksat yürüsünler falan demiş ama bana kalırsa bunu açıklamadan önce kesin birkaç maymunun, farenin başını yemiştir bizim Canavar Sergio.

Kumaşı araya vermeden iyi terzi olunmaz, hepimiz biliriz bunu.

Biz düğme iliklerken bile ilik atlarken bunlar nasıl herşeyi yerli yerine takacaklar akıl karı  değil ama planları şimdilik şöyle:

Hücrelerin oksijensiz halde daha uzun süre yaşayabilmeleri için operasyon öncesinde, donörün vücudunun ve alıcının kafasının ısısı düşürülecek. Donörün ve alıcının kafaları aynı anda kesilecek.

Önce boyun etrafındaki dokular kesilecek. Ana damarlar küçük tüpler kullanılarak birbirine bağlanacak, sonra 2 kişinin de omurilikleri kesilecek. Daha sonra hareket kabiliyetini kaybetmeyen ancak beyin ölümü gerçekleşen kişinin bedeniyle, bedeni hasarlı kişinin kafası birleştirilecek.

Bunu yapmak için alıcı ve vericinin omuriliklerinin uçları poli etilen glikol adlı maddeyle yapıştırılacak. Sonraki aşamada ise kaslar ve damarlar dikilecek.”

Hayır diyelim ki bir mucize oldu ve bizim şu an tekerlekli sandalyaye mahkum olan gönüllü Sovyet Valery Spiridonov tarihe başka bir vücuda taşınırken hayatını kaybeden biri olarak değil de, ayağa kalkıp yürüyen biri olarak geçti.

Onun adına çok güzel tabi ama neyi değiştirecek bu.

Bir tek kişi için bir kez daha 150 kişilik bir ekibi ve 11 milyon doları biraraya getirip 36 saat sürecek bir ameliyat masası hazırlayacaklar mı hastahaneler? 

Sanmıyorum.

Sigortalar karşılamazlar zaten böyle bir ameliyatı ama bilimin ve hayal gücünün sınırlarını zorlamak ve insanları herşeyin, hatta vücudun bile, değiştirilebileceğine inandırmak  açısından kuşkusuz  faideli bir çalışma.

Bir vücut değer mi, bilmiyorum.

Siz karar verin..

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1047671-italyan-cerrah-2017de-kafa-nakli-yapacagim

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.