Kaliteli Backlink Sitenizi Hedefe Ulaştırır

20.02.2015 08:30:05
A+ A-

Son dönemlerde bir çok kişinin ön yargılı olduğu backlink terimi hakkında bir kaç açıklamada bulunmak istiyorum. Bu açıklamayı yapmadan önce backlink teriminin tanımını yapmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Backlink, bir web sitesinin farklı web sitelerinden almış olduğu bağlantılara verilen isimdir. Bu kaynak geçmiş dönemlerde nereden alınırsa alınsın fayda sağlamaktaydı ama günümüzde her yerden, her kaynaktan alınan bağlantılar fayda sağlamıyor.

Kaliteli Backlink Sitenizi Hedefe Ulaştırır

Bu terime öyle ya da böyle ihtiyacımız var. Dış kaynak olmadan da başarıya ulaşarım diyen kişilerde vardır. Evet başarıya ulaşırlar ama belli bir noktaya kadar ulaşabilirler. Bir web sayfasının kurulduğu günden itibaren çeşitli sinyallere ihtiyacı olur. Bu sinyallerde dış kaynaklarla sağlanır. Örnek vermek gerekirse; Web sayfanızda bir konu paylaştınız ve bunu sosyal medya aracılığıyla duyurmak istiyorsunuz. Twitter, facebook, google plus ve diğerlerinde paylaştınız. Bu patformlarda web sayfanızın linkini paylaşmanız o kaynaklardan bağlantı almanız anlamına gelir. Yani bir nevi backlink almış olursunuz. Şimdi bu kaynaklar size zarar vermiş mi oluyor. Tabi ki hayır. Hem kaliteli dış kaynağa sahip oluyorsunuz hem de sosyal sinyaller ile web sitenizi ödüllendiriyorsunuz.

Türkiye de bu sektörde doğru hizmet veren kurum ya da şahıslar parmakla gösterilecek kadar az. Mesela bugüne kadar gerçekten backlink terimiyle alakalı olarak bizlere bilgi aktaran bir blog var. Belki duymuşsunuzdur ama ben yine paylaşmak isterim. SEO blogu olan http://www.damlakaraman.com.tr/ web sayfasında birbirinden özel kaynaklara ve stratejilere ulaşabilirsiniz. Bir web sayfasının başarıya ulaşması için A'dan Z'ye her türlü yazının yer aldığı harika bir internet kaynağı diyebilirim.

Eğer arama motorlarında doğal yollarla yükselmek istiyorsanız;

  • Web sitenizin iç optimizasyonunu arama motorlarının istemiş olduğu kurallara göre yapılandırın.
  • Sitenize düzenli olarak içerik ekleyin.
  • Sosyal medya da aktif rol oynayın.
  • Kaliteli, kalıcı ve organik backlink kaynaklarına sahip olun.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.YAZARIN DİĞER YAZILARI