Kendi Uydunu Kendin Yap

14.04.2015 11:29:42
A+ A-

Herşey büyük olarak ve devlet eliyle başladı.

Sonunda iş vara vara, minicik uydulara, özel girişime, daha küçük bütçelere ve daha yüksek çözünürlüğe vardı.

“But Doves, with 3- to 5-meter resolution, already outperform the 15-meter resolution of Landsat 8—although other Earth-imaging services can do even better. DigitalGlobe, for example, provides satellite imagery that has a resolution of better than a meter, but tasking the company's fleet of six truck-sized satellites to get a new image for a specific area can take a week or two and is expensive. Another company, SkyBox, plans to launch a constellation of two dozen satellites the size of mini-refrigerators—still small by typical aerospace standards, but much bigger than the Doves—that are also capable of reaching submeter resolution. (Google paid $500 million to buy Skybox last June.)”

http://news.sciencemag.org/space/2015/04/feature-how-tiny-satellites-spawned-silicon-valley-will-monitor-changing-earth

Yani artık yavaş yavaş, 1 metreden küçük ayrıntılar da uzaydan görüntülenebilecek. Maliyetler düşecek. Uydu dediğin, küçük buzdolabı boyutuna inecek.

İlginç olan durum, bunu ABD’nin kendi eliyle yaratması ki bunu isteyerek hedelediği pek söylenemez. O, kendi-tek-devlet tekelini yeğlerdi hala.

NASA, 1980’den sonra, bir biçimde uzay mekiği projesine kilitlendi. 2 uzay mekiği (1986 ve 2003) düştü. Sonra bu proje rafa kaldırıldı. Bu durumda iş, özel sektöre devredilmeye ve NASA küçültülmeye başladı. Yürüyen süreç hala o.

Kanımız, bunun ABD için biraz erken olmuş olduğu. Bunun da, ABD’nin Çin ve Rusya’yı en az 10 yıl daha uzay yarışında yakalayamaması sonucunu yaratacağı kanısındayız. Tamam, Çin herşeyi ABD’den yürüttü ama zaten ABD de Almanya’dan yürüttüydü zamanında. Çinliler boşuna şunu söylemedi: Hırsızlar, hırsızlıktan yakınıyor.

ABD, ne ilk Mars’a giden insan projesinde önde, ne de diğerlerinde. 3 büyük devlet dışındakiler, (Japonya’nın asteroit üzerine uydu indirmesi gibi) daha küçük ve uzman projelere odaklandı. En az 10 ülkenin daha bağımsız çalışmaları var. Kimse de bunları doğrudan ve açıkça izleyemiyor.

Bireysel çalışmalar da var. Parası olan kişiler istediği uzay projesine yatırım yapabiliyor.

Burada, bir ideolojik çatallanma var: Apple tayfası, uzay çalışmalarına girerken, Gates / Microsoft tayfası, pek girmiyor.

Artı bu durum, yapay zekacıların veya bilgisayarcıların, 9 öncü altkültürden diğerlerine de odaklanmasını veya onlardan uzak durmasını da imliyor. Google, robot işine de girdi örneğin, hem de çoklu alanda (ameliyat, savaş, vd).

Yani:

Uzaycılıkta şimdiye dek 3 dönem oldu böylelikle:

1957-1992: Devlet tekeli.

1992-2012: Özel girişimler ama yine büyük sermaye.

2012-2062: Bağımsız, mikro, ucuz projeler.

Asıl gelecek ise, içinde bulunduğumuz bu momentte başlıyor:

Artık, birisi tek başına ışık hızını aşan bir şeyler tasarlayabilir ve bir sonuca ulaşabilir.

Artı, birileri de onu kaale alır.

Günümüze dek, bu mümkün değildi. Kültürel olarak da, zihinsel olarak da..

Eksodus / yol / kapı burada da açıldı artık...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.