Kep ve E-imza

13.04.2015 22:36:27
A+ A-

KEP, açılım olarak Kayıtlı Elektronik Posta kavramını karşılamaktadır. Kayıtlı elektronik posta sisteminde alıcının ve gönderenin kimlikleri bellidir. İçerikte ya da gönderide herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bir uyuşmazlık yaşandığında ise hukuki açıdan geçerliliğini kaybeden bir sistemdir. Kayıtlı elektronik posta sisteminde kimlik tespiti için e-imza uygulaması kullanılmaktadır.

Kep sisteminde 20 yıl saklanan deliller:

-          İletinin gönderildiği zaman dilimi (iletinin geçerli anlaşmalara uygun zaman içerisinde gönderilip/gönderilmediğini tespit etmek için kullanılır.)

-          Alıcının ve gönderenin kimliği (iletilerin hukuken geçerli bir evrak sayılabilmesi için kimlik bilgilerinin saklanması gerekir.)

-          İletinin teslim olduğu zaman (iletinin gönderim işlemi sırasında, karşılaşması mümkün sorunlar bu yol aracılığıyla tespit edilir.)

-          İletinin okunma zamanı ( iletinin alıncı tarafından okunduğunu ya da okunmadığını tespit etmek adına kullanılacak)

-          İçeriğin orijinal hali (iletinin aslı değiştiğinde hukuki geçerliliği yoktur, bu sistemin içeriğin değişmediğini ve aslının saklandığını garanti edecek)

Bahsi geçen kurallara dayanarak; gönderici iletiyi kendisinin iletmediğini iddia edemez. Aynı şekilde e-posta alıcısı iletinin kendisine ulaşmadığını öne süremez.

Kep sistemine ihtiyaç duyulma nedenleri: Gelişen teknoloji ve beraberinde internetin yaygınlaşması nedeniyle e-posta kullanımı da aynı oranla arttı. Yaş ve cinsiyet farkı gözetmeden neredeyse okuma yazma bilen her insan e-posta adresi kullanıyor. Fakat sıradan e-posta adreslerinin kanunen hiçbir geçerliliği bulunmamaktaydı. Bu yüzden Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi’ne ihtiyaç duyuldu. KEP, sisteminin sakladığı yasal verilere yukarıdaki maddelerde değinmiştik.

KEP, internet ortamı üzerinde yapılabilecek her türlü bildirim; başvuru, ihtar, ihbar, ticari tarafların yazışmaları, dilekçe, ihale, sözleşme evraklarının paylaşılması, teklif, şirket beyannamesi, ekstre, fatura, talimat gibi iletileri, anonim şirketlerde yapılan toplantı çağrıları vb. bir çok farklı iletiyi, hızlı ve güvenli biçimde alıcıya ulaştırır.

Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardan beri kullanılan KEP sisteminin, ülkemizde hukuki alt yapısı 2012 yılında tamamen tamamlanmıştır. Sistemin tüm e-iş işlemlerinde kullanılması mümkündür. Taraflar arası oluşabilecek her türlü uyuşmazlıkta uluslararası geçerliliği bulunur.

Vatandaşlar; kamu kurumu ve her sektörden, her boyuttaki işletmeye aktarmaları gereken tüm içerik ve belgeleri Kayıtlı Elektronik Posta sistemi üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırabilir.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.