Keş feçesi veya kanalizasyon epidemiyolojisi

01.10.2015 11:05:00
A+ A-

“‘Kanalizasyon epidemiyoloğu’ başlığıyla bir iş ilanı olsa, fazla başvuru olması beklenmez. Ama bu hızla gelişen bir alan. Amaçlarından biri, kanalizasyondan alınan örneklerle uyuşturucu kullanım oranını belirlemek. Bu sonuçlar anket ve suç istatistikleri gibi geleneksel yöntemlerle tespit edilen oranlarla da kıyaslanarak daha net verilere ulaşılmasını sağlıyor.”

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/09/150930_vert_fut_kanalizasyon_uyusturucu

Feçeslerle tıbbi anlamda uğraşmanın adı koproloji.

Bu da koprolojinin uyuşturucu alanında olanı.

Olayı, idrardan dışkıya taşımalarının nedeni, dışkının bazı uyuşturucuları idrardan daha çok tutuğu yönündeki belirtiler.

Bu türden bazı çalışmaları, sansasyonel gazeteciler bazı AB meclislerinde yapmış, epeyi de ilginç sonuçlar almışlardı. Epeyi keş vekil olduğu sonucu alınmıştı çünkü.

Bu türden çalışmanın makul yanı, kullanıcıların anonim kalması. Zaten burada amaç kimseyi deşifre etmek falan değil, uyuşturucunun yaygınlık durumunu irdelemek.

Bu türden çalışmalar, son 5-10 yılda yaygınlaştı.

Düşünün ki bu çalışmalar, eğer 1960’lardan beridir yapılmış olsaydı, şu anda Dünya’nın her yerindeki uyuşturucu kullanım haritaları çoktan kesinleşmiş olurdu.

Asıl önemlisi, bazı uyuşturucu türü salgınlarını ölümcül noktaya gelmeden epeyi önce algılamak ve önlemek mümkün olurdu ki eğer böyle bir amacımız var ise.

İşin bilimsel yanı denli, analitik yaklaşımı da hoş. Problem çözmeye değişik bakış açıları getiriyor.

Tabii, bunun neden çoktan İstanbul Gaziosmanpaşa civarında yapılmamışlığını da sorgulamak gerekiyor.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.