KISA KISA - GEÇTİĞİMİZ HAFTA BİLİM DÜNYASI

17.04.2014 21:53:47
A+ A-

Bu hafta yazmadım.  Bu yüzden kısa kısa geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan bazı bilimsel makalelerden bahsetmek istiyorum.

Sosyal Dezavantaj, Genetik Hassalık ve Çocuklarda Telomer Uzunluğu

Colter Mitchell ve ekibi tarafından 9 yaşında Afrikan Amerikalı 40 çocuk üzerinde yapılan çalışma ile, dez avantajlı ortamlarda (düşük gelirli aileye, eğitim seviyesi düşük bir  anneye ve düzensiz aile yapısına sahip olmak, şiddete dayalı ebeveyenlik içerisinde yetişmek) yaşayan çocukların telomer uzunluklarının, avantajlı ortamlarda yaşayanlara göre %19 daha kısa olduğu belirlenmiş.  Telomer kısalığının ise kronik stresin ve yaşam uzunluğunun göstergesi (biyomarker) olduğu biliniyor. 

Mitchell, C. et. al. (2014). Social Disadvantage, genetic sensitivity, and children’s telomere length.  PNAS. http://www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1404293111

Farelerin erken dönemlerde yaşağı travmanın yeni nesillere aktarılan spermlerde bulunan RNA’ların üzerindeki etkisi

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan Katharina Gapp ve ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmada travmatik strese maruz kalan farelerin spermlerinden alınan RNAlar ile yumurtaların döllenmesi sonucu dünyaya gelen farelerde davranışsal ve metabolik değişiklikler gözlemlenmiş. Takip eden 3 nesil boyunca, farelerin depresyon ve benzeri rahatsızlıklar yaşadığı belirlenmiş.

Gapp, K. et al.(2014) Nature Neurosci. http://dx.doi.org/10.1038/nn.3695.

Not: Hayatımızı yaşarken, üzüldüğümüz ve üzerimizde stres yataran olayları tekrar değerlendirmeli, gelecek nesilleri etkilediğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız.

Mutsuz evliliklerin sebebi kandaki şeker seviyesi düşüklüğü mü?

Science dergisinde Gisela Telis’in yazısında 2010 yılında Ohio Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Brad Bushman’ın 2010 yılında yaptığı çalışmalar ele alınmış1.  Yapılan ilk çalışmada Bushman ve ekibi şekerli içeçekler sundukları kişilerin (kalarındaki şeker seviyeleri daha yüksek) etraflarındaki yabancılara daha ılımlı (daha az agresif) yaklaştıklarını gözlemlemiş. Daha sonra çalışmalarını evli çifterle ve daha geniş bir grup ile devam ettiren Prof. Bushman ve çalışma arkadaşları şeker seviyesi düşük olan kişilerin partnerlerine daha agresif davranışlarda bulunduklarını saptamışlar2. Düşük şeker düzeyine sahip kişiler, verilen voodo bebeklerine daha fazla iğne saplarken, parterlerini daha uzun süre rahatsız edici sese maruz bırakmışlar. Prof. Bushman’ın araştırması bu hafta içerisinde PNAS dergisinde yayınlandı2

Not: Maruz kaldıkları şiddet sonucu ölen ülkemin özellikle kadınlarını ve çocuklarını düşününce, bu çalışma yardımcı olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

1-    http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2014/04/unhappy-marriages-due-low-blood-sugar

2-    http://www.pnas.org/content/early/2014/04/09/1400619111.abstract

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.