Kısaca Işık Kaynağımız Güneş

09.05.2014 11:06:59
A+ A-

Samanyolu galaksisinde bulunan 100 milyar üzeri yıldızdan sadece birisi olan güneş bugün kendisine bağlı bulunduğu gezegenleri devasa kütle-çekim kuvveti ile yörüngesinde döndürmektedir. İçerisinde oluşan inanılmaz boyuttaki füzyon olaylarıyla güneş bugün Dünyamızı ısıtmakta ve aydınlatmaktadır. Bu yazımızda sizinle güneşin fiziksel özellikleri üzerinde yoğunlaşacağız.

Güneşin çapı yaklaşık olarak 1,4 milyon km olmakla birlikte bu değer Dünyanın 110 katıdır. Ağırlığı ise Dünyanın 333 bin katıdır ve yoğunluğu Dünyanın dörtte biri kadardır. Kendi ekseni etrafında 70 bin km hızla dönen güneş bir turunu 25 günde tamamlar. İçeriğinde bulunan elementler %75 Hidrojen, %20 Helyum ve %5 diğer elementlerdir.

Peki, Güneş nasıl oluştu? Günümüzde geçerli olan teori Güneşin 4,6 milyar yıl önce yıldız patlamalarından arda kalan toz ve gazı da içeren muazzam büyüklükteki bir yıldızlararası gaz bulutun çökmesiyle oluştuğunu kabul eder. İlk birkaç milyon yıl içerisinde çok hızlı döner bu yüzden oluşturduğu manyetik alan çok büyüktür ve çevresinde zamanla oluşan gezegenleri yörüngesinde tutmayı başarıp döndürmeye başlar. İşte Güneşin oluşum teorisi kısaca böyledir.

Yüzey sıcaklığı 6000 derece çekirdek sıcaklığı ise 1,5 milyon derece olan Güneşin son olarak merkezinde gerçekleşen füzyon olayına kısaca değinelim. Çekirdeği katı kurşunun dört katı fazla yoğunluğuna sahip olan Güneş içerisinde bulunan dört hidrojen atomunu birleştirerek helyum atomuna döndürür. Burada çıkan gama ışınları ve X ışınları çekirdekten yüzeye milyonlarca yılda çıktıktan sonra Güneş sistemine doğru dağılır ve ısınmayı sağlar.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.