Konserve kutusundan kalemlik ya da eskinin dili

08.08.2015 07:20:27
A+ A-

Yoz Freudçu yoz pısikoloji(psikoloji) eski, bozuk, kırık şeyleri çöpe atmamayı sağlıklılık olarak pek görmez ve işi hemen gidip Yunan ilahlarıyla, ilaheleriyle, mitleriyle açıklamaya, anlatmaya çalışır. Çöp toplayan, çöp evi olan bir Yunan ilahı ya da ilahesi var mıydı acaba! Yoksa Freud'un ve çömezilerinin(çömezlerinin) işi çok zor!
 
Pısikopat(Psikopat), sosyopat kişilikteki kişiler de herşeyi çöpe atmayı pek severler; yok eskidi, yok bozuldu, yok modası geçdi(geçti), gibi bahanelerle.
 
Ben eskiyen, bozulan, kırılan şeyleri eğer başka şeyler için kullanabileceksem hiç atmam ki felsefeye, bilime, teknolojiye, edebiyata(yazına), sanata, dostluğa, vefaya, bağlılığa, güvenilirliğe uygun kişilik de budur bence ki sokaktan eskici geçerken 'Kaynanamı da alır mısın?' kültürü de bu eskiye vefa ve yaratıcılık kültürünün yoksunluğundan kaynaklanır bence. Yani bugün eskisine kötü davranan, yarın dostuna da kötü davranabilir. Yani 'Atma kültürü' gerçekte hem bir ruhsal ya da kişilik sorunu olduğunu gösterir hem kişide yaratıcılık, bilgi birikimi, bilgi kültürü, yaratıcılık zekası olmadığını hem anılara yani duygulara yani vefaya bağlı olunmadığını hem iyilik, yardımseverlik gibi özelliklerin ya hiç olmadığını ya da çok az olduğunu hem ileri görüşlü olunmadığını hem de israfçı ve gösterişçi olunduğunu gösterir yani eskisini, kırığını, solmuşunu, modası geçmişini, küçülmüşünü çöpe atan ya da eskiciye satan insan gerçekte kendisini çöpe atmaktadır, kendi ruhunu eskiciye satmaktadır. Bir insanı tanımak istiyorsanız ona eski ya da bozuk ya da kırık birşey verin; çöpe atarsa sizde onu çöpe atın yani tarihin çöplüğüne.
 
Konserve kutusuları(kutuları); kimisi tenekeden yani metalden kimisi mukavvadan.
 
İkisinden de güzel, hoş kalemlik ya da birşey koyma kutusu yapılabilir. Teneke olanlarının üstlerindeki kağıt yırtıldığında altılarından(altlarından), ışıl ışıl parlayan, tertemiz bir metal çıkar ve harika bir kalem kutusu ya da birşey koyma kapı(kabı) oluşur. Mukavva olanlarda ise soyma ile birşey elde edilmez; onları güzel şeylerle kaplamak gerekir. Metal olanlar da güzel şeylerle kaplanabilir.
 
Kaplama işi neyle yapılabilir? Ben genelde çikolataların aliminyum kapları ile yapıyorum. Başka şeylerle de yapılabilir örneğin kumaşla, renkli kağıtlarla, cilt bezi ile falan. Kutuya önce yapıştırıcı sürülüp sonra da kum ya da renkli kumlar püskürtülüp de yapılabilir, kaplama işi. Kaplama için, çıkartmalar da; aliminyum folyo da; defter, kitap kapıları(kapları) da kulanılabilir.
 
Bu arada; metal kutuların yalnızca aşağı yarısıları(yarıları) da kaplanabilir yani tümünü kaplamaya gerek yok.
 
Yapıştırma için bant ya da tutkal kullanılabilir ki çikolata kağıtına uygun renkte koli bantı da var.
 
Ben insanları sıradan, saçma sapan görünen, basit şeylerle, iki saniyede sınarım örneğin eski ya da bozuk ya da ucuz ya da önemsiz görünen birşey veririm; çünkü bu işlere ayıracak çok zamanım yok ve dünyada milyarlarca insan var. Bazı esnaf da işe aldığı kişiyi hemen sınamak için yere kağıt para bırakır.
 
Zamansızlık bazan zamandan daha değerlidir.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 8.8.15/06.56