Küresel ısınma ve kargaşa

25.03.2015 10:16:39
A+ A-

Amerikan Science dergisinin çalışması iç savaşların, ülkeler arası çatışmaların ve şiddetin artışında temel nedenlerden birinin küresel ısınma olduğunu göstermekte.

Berkeley Üniversitesi’nden üç bilim adamı farklı coğrafyalardaki 60 ülkede yaptıkları araştırmaların sonuçlarını birleştirerek bu sonuca ulaşmış durumdalar. Sonuçlar sadece ülkeler arasındaki savaşlara ve çatışmalara değil, aynı zamanda kişisel suç oranlarının ortalamalarını da ele almakta. Sıcaklıkların yükseldiği bölgelerde suç oranının yüksekliği ile sıcaklık arasındaki bağıntı araştırmanın sonuçlarını desteklemekte.  

Bilimadamları ‘’İklim değişiklikleri ve yükselen sıcaklıklar dolayısıyla şiddetin yükselişindeki değişimlerinin birbiriyle bağıntısını bulduk. Sadece bir bölgede değil ama iklimin ısınmayı sürdürdüğü bütün bölgelerde bu sorunla karşı karşıyayız.’’ demekteler.  Örneğin 1200 yıl önceki Maya İmparatorluğunun çöküşünü getiren kargaşaların da dünyadaki o zaman görülmüş olan sıcaklık yükselişi ve kabilelerin birbirleriyle çatışmalarının neden olduğunun bulgular arasında olduğunu eklemekteler.

Ya gelecekte neler olacak?

Araştırmacılar önümüzdeki 50 yıllık süreçte dünya üzerindeki sıcaklıkların 2° C kadar yükselmesinin beklendiğini belirtmekteler.

Geçmişteki sorunları bu durumla oranladığımız süreçte karşımıza çıkacak sonuçlar 2050 yılında suçun ve toplumsal kargaşaların yükselmesi tahminlerini % 56’ya oranlamışlar. Sıcaklık yükselişine paralel şiddet artışı her yerde söz konusu olacak.

Aynı zamanda birer ekonomist olan bilim adamlarından Hsiang ‘’Havanın ısınmasıyla birlikte başka insanlara zarar verme isteğinin arttığını’’ belirtmekte.  Çalışmaya göre bireysel suçlar olan adam kaçırma, şiddet, tecavüz ve cinayet gibi suçlar da bu süreçte % 16 oranında artacak.

Savaşların eksik olmadığı Afrika’da ortalama sıcaklıklara eklenen her 1 °C’lik fark suç oranlarında, % 11 ve 14 arasında artışa yol açmakta. ABD için benzer çalışma sonuçları ise 3 °C’lik sıcaklık yükselişlerinin ülke çapında suç oranında % 2 ila 4 oranında artışa neden olduğunu ortaya çıkarmış.

Yine Science dergisinde yayınlanan başka bir habere göre yükselen karbon salınımları dolayısı ile 2065 yılında Kuzey Amerika ve Avrasya’da sıcaklık yükselişleri ortalama 3° C seviyelerinde olacak. Bu durumda ortaya çıkacak suç oranlarının sebeplerinden biri yine sıcak havalar olacak.

Bütün faktörleri göz önüne aldığımızda aslında sıcak havaların suç ve şiddetin yükselişindeki etkisinin ne kadar olacağını sorgulamaya devam etmek gerçekten önemli. Küresel ısınma açlığa, su kaynaklarının kurumasına, gıdadaki kalite düşüklüğüne, küresel biyo çeşitliliğe zararların temel etkenlerinden en etkilisi.

Yurdumuzda gölleri kanallarla denize yönlendirerek kurutan, bitkilerin yaşam kaynağı olan toprak altı su kaynaklarını toprak üstündeki yapay yol kenarı otları sulamak için kurutan, milyonlarca ağacı ağır iş makinalarıyla yok ederek çevreye geri dönüşü olmayan zararlar veren iktidarların yaptıkları bizlere ve sonraki kuşaklara geri dönüşü olmayan zararlar vermeye devam edecek.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın ortalarına doğru şiddetin tavan yaptığı bir dünyada yaşamaktayız. Teknoloji, ekonomi ve sağlık bilimleri üzerindeki pozitif değişimler topluma neler kazandırıyor diye sorgularken karşımıza çıkan yeni dertlerin aşılması hiç de kolay değil.

Şair bile bu durumu nasıl da dile getirmiş uzun yıllar önce ;

GÜZEL HAVALAR

Beni bu güzel havalar mahvetti,

Böyle havada istifa ettim

Evkaftaki memuriyetimden.

Tütüne böyle havada alıştım,

Böyle havada aşık oldum;

Eve ekmekle tuz götürmeyi

Böyle havalarda unuttum;

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti;

Beni bu güzel havalar mahvetti.

                                 Orhan VELİ

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.