Lafla peynir gemisi yürüttüm

12.06.2015 18:30:14
A+ A-

Atasözleri her zaman doğru değildir. Bu bazan zekanın, bazan zamanın, bazan da teknolojinin ilerlemesi ile oluşur. Bazı atasözlerinin pabucunu zaman; bazı atasözlerinin pabucunu zeka, akıl, mantık; bazı atasözlerinin pabucunu ise teknoloji, bilim dama atar. 
 
Zekanın ve zamanın ilerlemesine değil de teknolojinin ilerlemesine bağlı geçersizliğe sahip olan atasözlerinden biri de 'Lafla peynir gemisi yürümez' atasözüdür. Anlaşılan ki bu söz; peynirin ve geminin icadından sonra ancak bazı icatların icatlarından önce söylenmiş. Bazı icatlar bazı icatların kullanımında devrim açabilirler. 
 
Ben lafla peynir gemisini kuramsal olarak yürütdüm(yürüttüm) ancak bunu uygulamasal olarak yapmak için gemim yok. Bu yüzden bunun uygulamasını da gemisi olanlar yapabilirler. 
 
Şöyle ki bir gemiye peynirler yüklenir ve gemi peynir gemisi olur. Sonra da geminin motor, makina bölümü sesle yönetilen, mikrofonlu bir elektronik devreye bağlanır ve mikrofona 'Yürü ey peynir gemisi' denildiğinde peynir gemisi yürümeye yani çalışmaya ve ilerlemeye başlar. Çağımızda bilgisayar teknolojisi de zirve yaptığından, bu yürütme eylemi daha karmaşık donamımla, yazılımlarla, daha kolayca ve yalnızca sahibinin sesine duyarlı, ses tanımalı da yapılabilir yani olağan ki yüz tanımalı, parmak izi tanımalı ve ses tanımalı da yapılabilir. 
 
Yani artık; pabucu dama atılan atasözleri arasına 'Lafla peynir gemisi yürümez' de eklenmelidir. 
 
Olmaz deme, olur olur. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 5 eylül 2013/06.34