Makaleleriniz seo açısından ne kadar değerli ?

07.03.2015 18:39:03
A+ A-

Siteniz için arama motoru optimizasyonunda hatalar yapmak istemiyorsunuz ve en iyi makaleleri sunmak istiyorsunuz. Ancak ortada bir sorun var. Sizin özenerek hazırladığınız makaleler size göre hak ettiği yere bir türlü gelmiyor. Sorunun nerede olduğunu tespit edemiyorsanız, bu makale tam size göre demektir.

Arama Motoru Optimizasyonunda Kalite İçerik

Panda algoritmasını mutlaka duymuşsunuzdur. Üzerinde yapılan değişiklerle kaliteli web sayfalarının sıralamasını iyileştiren bir algoritmadır. Kullanıcı odaklı sayfalar oluşturulmasına Google başta olmak üzere tüm arama motorları oldukça önem veriyorlar. Bu nedenle makaleler içeren sayfalarınızı kendilerine göre belirlemiş oldukları işlemlerle sınıflandırıyorlar.

Site kalite algoritmalarının amacı, düşük kaliteli içeriğin sıralamalarını düşürerek kullanıcıların "kaliteli" siteleri bulmasına yardımcı olmaktır. Sürekli gerçekleştirilen "Panda", zor bir görev olan, web sitesi kalitesini algoritmik olarak değerlendirmeyi ele almaktadır. Bu değerlendirmeler sırasında makaleleri sınıflandırırlar. Makale

 • Uzman,
 • İyi bilen,
 • Meraklı,
 • Yüzeysel

Bilgi sahibi olan kişiler tarafından mı yazılmış sorusunun cevabı belki de, içeriğe yönelik algoritmalarının en önemli bölümlerini oluşturmaktadır.

Arama Motoru Nasıl Anlıyor?

Webin nerdeyse tamamını semantik olarak dizininde bulunduran arama motorları, aynı konular üzerinde oluşturulan yüzlerce içerikler arasındaki bağlantıları çok iyi tespit edebilmektedir. Bu nedenle, yeni bir makale ile karşılaştıklarında, bu makalede olması gereken semantik bilgileri aramaya başlarlar. Eğer yeterince kullanıcıya bilgi sunan içeriklerle karşılaşırlarsa, bu makaleleri iyi makaleler sınıfına, kopya veya yüzeysel içerik sunan makalelerle karşılaşırlarsa, makaleleri yüzeysel sınıfına dahil etmektedirler.

Sitemin SEO Kalite Değerlerini Nasıl Yükseltebilirim?

Öncelikle iyi bildiğiniz ya da uzmanı olmadığınız konular hakkında içerik üretmenizi tavsiye etmiyorum. Her ne kadar arama motoru optimizasyonunda bir çok etken olsa da, ileride çıkabilecek güncellemelerden olumsuz etkilenmemek için, yeterince bilgi sahibi olmadığınız konulardan uzak durmalısınız.

Bu konuda şunları yapın ve makaleniz iyi sıralar alsın şeklinde cümleler kurmak maalesef mümkün değildir. Ancak kendinize, aşağıdaki soruları sorarak, gerçekten kaliteli bir içerik oluşturup oluşturmadığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz :

 • Yazmış olduğunuz makaledeki bilgilere güveniyor musunuz?
 • Yazmış olduğunuz makalede gerçek olmayan bilgiler bulunuyor mu?
 • Konularınızı, sitenin okuyucularının asıl ilgi alanları düşünülerek mi oluşturdunuz, yoksa site, hangi konuların arama motorlarında iyi sıralama elde edebileceğini tahmin etmeye çalışarak mı içerik üretiyorsunuz?
 • Makale, özgün içerik veya bilgi, özgün raporlama, özgün araştırma veya özgün analiz sağlıyor mu?
 • Sayfanız, arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla önemli bir değer sağlıyor mu?
 • İçerik üzerinde ne kadar kalite kontrol yaptınız?
 • Makaleniz, konuları farklı açılardan ele alıyor mu?
 • Makaleniz iyi düzenlenmiş mi ya da baştan savma veya dikkatsizce yazılmış gibi mi görünüyor?
 • Makaleniz, bariz olanın ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler içeriyor mu?

Kaynakhttp://softbilisim.net/makaleleriniz-seo-acisindan-ne-kadar-degerli/ETİKETLER: Haber, Haberler, Google, SEO, Uzak, kaynak, site, UZMAN,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.