Makinelerin İmparatorluğu "Çok yakında" (mı?)

24.03.2015 12:45:32
A+ A-

Dün, tanıştığım bir abim vasıtasıyla Emarsys Acedemy'nin düzenlemiş olduğu seminere katıldım. Seminer de konu İnternet Of Things yani Türkçe meali ile "Nesnelerin İnterneti" idi. Size bu seminerden gözlemlediklerimi, öğrenip duyduklarımı aktarmaya çalışacağım.

Seminerin konukları :

-İsmail Hakkı Polat (Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi)

-Yiğit Kalafatoğlu (Utopic Farm Reklam Ajansı Başkan Yardımcısı)

-Selim Marlevi (Create-4 Marketing İnovasyon Ajansı Kurucu)

-Uğur Özmen (Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve CRM Danışmanı)

Konuklar öncelikle İnternet Of Things denen şeyin bir uzmanı olmadığını dolayısıyla kendilerinin de bu konuda uzman sayılamayağını belirterek söze başladılar. Uzman olmamakla birlikte bu konuyu çok yakından takip ettiklerini ve araştırdıklarını belirttiler. Bu konuda anlatılanlar şöyle:

Nesnelerin interneti dediğimiz şey aslında insanların yaptığı işlerin cihazlarla yapılıyor olmasıdır. Peki bu cihazlar nasıl yapıyor? Üzerlerindeki sensörlerle, chiplerle, ufak zekalarla...

Yeni dönemde Makineler arası (machine to machine) iletişim'e tanık olacağız. Ki aslında günlük yaşamda kullandığımız birçok cihazla bu iletişim başladı bile. İBB Trafik, Yandex Trafik, Çamaşır makinesi (renk, giysi türü, sıcaklık ayrım ve ayarları), Fırın (180 derece ısı, kek pişirmesi), Rüzgar tribünlerinin kendi aralarında kurduğu iletişim ağı gibi birçok örnek sıralanabilir.

PEKİ MAKİNELER DAHA DA AKILLANDIĞINDA NE OLACAK?

Belki de birçok kişinin hayal bile edemeyeceği başı sonu belli olmayan bir döneme girdik.

Olası tahminler şu yönde:

-Beyaz yakalıların egemenliği artacak.

-Yerel ve ulusal yönetimler kolaylaşacak. Londra belediyesi örneği gibi. Belediye metro maliyetlerini %30 aşağı çekmeyi başardı, akıllı ağlar vasıtasıyla.

-Hayatımızı kolaylaştırması, yaşam kalitemizi arttırması.

-Otoritenin artması.

Göründüğü gibi birçok olumlu ve olumsuz unsurları beraberinde getiriyor İnternet Of Things.

Peki sorular :

-Mahremiyetimize, kişisel verilerimize ne olacak?

-Makineler mi hakim olacak?

-Mavi yakalılara ne olacak? İşsizlik patlayacak mı?

-Hayatımızın kolaylaştırmasına karşılık aynı zamanda yaşam alanımızı daraltacak mı?

Öncelik bu sistemde insanın hükmeden konumda olması çok önemli. Bu olursa güzel bir yapıya dönüşecek. Mahremiyet konusunda bir sosyal motif, denetim mekanizması gerekecektir. Kayıt altına tutulduğu an tehlikedesin. 1984 romanındaki Big Brother'ın gözetlediği ve otoritenin artacağı bir düzen olmamalı.

Önümüzdeki dönemde savaşın bir alanı da "veri savaşları" üzerinde olabilir. Bir markette dolabın topladığı veriler dolabın sahibinin mi yoksa marketin mi olacak?

Söylenenlerin aksine makinelerin akıllanması, çoğalması "işsizliği arttıracak" söylemi biraz uç bir iddia olsa gerek. Hatırlarsanız Sanayi Devrimi sırasında makineleşme başladı o zaman da aynı söylemler yok muydu? "İnsanların yerine makineler alacak, insanlar işsiz kalacak". Hani? Makinelerin çoğalması bırak işsiz bırakmayı ben çok şanslı isem 8 saat çalışıyorum. Oysa söylenen gibi olsa, insanın yerini alsa en azından 3-4 saat çalışmamız gerekmez miydi?

Burada kilit nokta şu olsa gerek: Makineler insandan iş yükünü almıyor, iş verimliliğini arttırıyor. Daha fazla insan gücü gerektiriyor , daha fazla makine üretmeyi gerektiriyor ve sonuç olarak daha fazla iş gücü gerektiriyor. Örneğin; eskiden bir kredi analisti 10 işlem yapıyordu artık 200 işlem yapıyor.

Yakında şu teknolojiler uçuk olmasa gerek :

-Bir sahilde yürüyorum/koşuyorum kolumdaki bir cihaz benim yağı-kalori kaybı vs. değerlerime göre anlaştığım bir restauranta veri gönderiyor ve resturant yetkilisi "Ahmet Bey geliyor birazdan onun şu şu değerdeki yemek ve içeceğini hazırlayın 10 dk. burada olacak, ödeme yapılmış."

-Tuvaletimizi yaparken akıllı klozetlerle senin değerlerinin ölçümlenmesi, ileride olası hastalık risklerinin değerlendirilmesi.

Çok uç noktalar gibi gözüken yerlere adım adım ilerliyoruz. Burada insanlar artık kendilerini yenilemeli. Kod öğrenmeli, algoritma bilgisine sahip olmalı, bilgiyi elinde bulundurmalı. Araştırmalar önümüzdeki yıllarda mesleklerin çok büyük bir kısmı bu alana kayması ve işbirliğinde olmak zorunda kalacaklarını belirtiyor . Mavi yakalı insanlar kendilerini yetiştirmeli. Beyaz yakalılar da kendilerini update edebilmeli. Çünkü Beyaz yaka yıkanmazsa koyulaşır, mavileşir. bunu bilgiyle yıkamalı.

Ve... Kararlarımızı biz mi vereceğiz cihazlar mı? Bir buzdolabı işte senin bu hafta süt içmen lazım, bu kadar içmeli, şu kadar yağ ve kalori içermeli ve şu markayı almalısın dediğinde "lan git senden mi öğreneceğim" mi diyeceğiz.

Nesnelerin interneti en çok şu alanlarda kullanılması düşünülüyor:

*Sağlık

*Güvenlik

*Otomasyon

*Yerel ve Ulusal Yönetimler

*Modern yaşam ürünleri

İnsanların kaygı ve korkularına yönelik birçok ürün başarı sağlamıştır. Nitekim bakıcı ünite sistemleri de bunun üzerine kurulu değil midir? Bebeğinizi koruma güdüsü...

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.