Mars’ta insanın ayak sesleri ne zaman duyulacak?

23.09.2014 13:47:01
A+ A-

Dünyada 7 milyardan fazla insan yaşıyor. Kaç insan dünyadaki bilginin ne kadarını biliyor diye sorsak, tatmin edici yanıt alamayacağımız ortada. Giderek daha çok bilgiye ulaşılan dünyamızda bilmeden gelip giden insanların sayısını kim bilebilir?

Şimdi diyelim, Maven adlı bir uzay aracı yaklaşık on ay süren 711 milyon kilometrelik bir yolculuk yaptıktan sonra Mars'a ulaştı. NASA'ya (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) ait bu insansız uzay aracı Mars'ın yörüngesine başarıyla girdi. Gezegene inmeyecek Maven ve bir yıl boyunca veri toplayacak. Bu NASA'nın Mars'a gönderdiği 10. araç.

Böyle bir haberi kaç kişiyle paylaşabilirsiniz bu dünyada?

Mars'ın bir zamanlar Dünya'ya benzer ve sıvı halde su barındırabilecek kadar kalın bir atmosfere sahip olduğu sanılıyor. Günümüzde ise Mars'ın atmosfer kalınlığı Dünya'nın yüzde biri kadar. Mars'ın yörüngesinde Maven'den başka üç uydu daha var. İkisi NASA'ya birisi Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait.

Şu anda Mars'ta olup bitenler insan yaşamını doğrudan ilgilendirmiyor. Ancak Dünya'yı bunca hunharca ve tedbirsizce kullanmayı sürdürdükçe, geleceğimizin gereksinimlerinden bazılarını Mars'tan karşılayabilme olasılığımızın ortaya çıkması söz konusu olunca, sıradan bir insanın bile bunu yadsıması olanaksız.

Haberle süsleyelim yazımızı:

"Rusya Bilimler Akademisi Tıp ve Biyoloji Enstitüsü Direktörü Anatoli Grigoryev, toplam 18 ay gidiş-dönüş, 3-4 ay da gezegende yapılacak çalışma olmak üzere toplam yaklaşık 2 yıl sürebilecek ilk yolculuğun gerçekleştirilmesi için, bugün var olmayan yepyeni teknolojik olanaklar yaratılması gerekeceğini ifade etti."

Kızıl Gezegen'e yapılacak bu yolculuk için 4-5 kişi düşünülüyor şu anda. Yıl, 2016-2020 arası olarak öngörülüyor.

Bu konuda haberler epeyce fazla. İşte bunlardan biri daha:

"Hollandalı Mars One şirketinin 2023'te gerçekleştirmeyi planladığı, geri dönüşü olmayan Mars yolculuğu için önemli bir eşik aşıldı. Tarihi yolculuk için dört kadın ve dört erkek seçecek olan şirketin projesine  yapılan başvuru sayısı 100 bine ulaştı."

Derken, 200 bin başvuruya ulaştı kısa bir süre sonra.

Mars çalışmalarına emek veren Profesör Colin Pillinger, Dünya'dan uzaya gidişte en uzun süre uzakta kalan kişinin 435 gün geçirdiğini, 2018'de düşünülen yolculuğun ise hesaplamalar sonucu 17 ay ya da 501 gün süreceğini öngörüyor.

Dünya ile Mars arasında en yakın uzaklık 2,2 yılda bir gerçekleştiğine göre hesaplar bunun üzerinden yapılmalı.

2025 yılında Mars'ta ilk insan kolonisi kurulması planlanıyor.

Asıl keşif o zaman başlayacak.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Koloni -

Marsta koloni kurulamaz. Insan yaşamını olumsuz etkileyecek binbir türlü nedenden sadece 1 tanesinden bahsedeyim size, yerçekiminin farklı olmasından dolayı bir insan Mars'ta belli bir süreden fazla kalırsa kemikleri deforme olur, tam tabiriyle alien'a döner...

3 4
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.