Mayaların sonu nasıl geldi?

08.04.2014 13:43:59
A+ A-

Amerika kıtasının keşfinde Avrupalılar'ın yerli halklara düşmanca davrandığı bir gerçek. Sonraları ise bu kıtaya yerleşen Avrupalılar düşmanca davranmaya devam etmiş. Kanlı bir tarih bu, göz ardı edemeyiz. Peki, bu uygarlık nasıl yok oldu?

Arkeologların yalancısıyız, son yıllarda yapılan araştırmalarda Maya kültüründe günlük yaşamda kanlı törenlerin ve savaşların egemen olduğu anlaşılıyor.

M.S. 300-600 yıllarında Mayalar savaş seferine çıkacakları zaman kanlı törenler yaparlarmış. Hükümdarın kendisi kendi damarlarından ani ve önemli miktarda kan akıtınca halüsinasyon görüyor, bu da Mayalar tarafından tanrılarla iletişim kurma belirtisi gibi görülüyordu.

Savaşın amacı düşman hükümdarın esir alınmasıydı. Esir alınan hükümdar önce kahraman ilan edilir, ardından göğsünden kalbi çıkarıldıktan sonra kafası kesilirdi.

Caracol kentinin Tikal'i yenerek zafer kazanmasından sonra M.S. 800 yıllarında yeniden kanlı savaşlar yapılıyor, duvar resimlerinde yanan evler tasvir ediliyor. Halkın bu yüzden eski yerleşimleri terk ederek kuzeye göç ettiği söyleniyor. Yenilen kentin yağmalanması gerçeği de ürkütücü.

Bu yüzden, önceleri arkeologlar, Maya Uygarlığı'nın çöküş nedeni olarak iklim değişimi, doğal felaketler, aşırı nüfus artışı gibi nedenleri gösterirken bugün kanlı savaşların uygarlığın sonunu getirdiği söyleniyor.

Bana çok yeterli gibi görünmedi. Belki bilgi eksikliği, kim bilir?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.