Microsoft yanlış yapıyor savım

16.03.2016 15:26:05
A+ A-

Genelde internet sitesi patronlarında, özelde ise Abd internet sitesi patronlarında büyük bir kibir var bence. Ya sürekli yani her yıl sitelerinde değişikler yaparlar ve sitelerini daha kötüye götürürler ya da sitelerine abuksubuk koşullar getirirler. Yahu işin yoksa, zamanın bolsa abuksubuk şeylerle uğraşacağına git kitap oku, felsefe öğren, bilim öğren, edebiyatla sanatla ilgilen. Facebook, Twitter, Hotmail, Msn gibi şeylerde her yıl yaratılan abuksubuk koşulları görüyoruz işte; işi üyelik kayıtı için cep telefonunu istemeye kadar getirdiler küstahça; sanki yıllık kazançlarından pay verecekler, şirketlerine ortak edecekler ya da evlatlık alacaklar; bir mail adresi vermek için bile kırk takla attırıyorlar.
 
Microsft'un ücretsiz(bedava, parasız) antivirüs pırogramları(programları) var: 'Defender' ve 'Essential' diye.
 
Bir bakıyorsunuz bu virüs pırogramı kendi kendini kapatmış. Neden? Üç gündür tarama yapmamışsınız ya da güncelleme yapmamışsınız da ondan!
 
Yahu tarama yapmadı diye antivirüs pırogramı mı kapatılır! Amerikan akılı(aklı) işte. 
 
Adamın keyifinin kahyası mısın; ister tarar, ister taramaz; anlık koruyor ya antivirüs pırogramın, sana ne, niye tarasın yani, zaten sürekli, her an korumuyor mu? İnsanların işleri yok da üç günde bir tarama mı yapacaklar?
 
İşin daha acıklı yani bir tuhaf yönü de şu: Bu antivirüs pırogramları sizden habersiz kendilerini kapatıyorlar. Eğer masaüstünün alt çubuğundaki simgelerine dikkat edip durmazsanız kendilerini kapattıklarını anlayamazsınız ki kim her an buna dikkat edebilir; kendilerini kapatmışsalar açık kahverengi ya da turunçu(turuncu) birşey oluveriyorlar.
 
Yani farkına varmazsanız antivirüs pırogramı kendini kapatmış bir bilgisayarla internette sazanlar gibi dolaşmaktasınız demektir.
 
Yahu hangi antivirüs pırogramı tarama yapılmadı diye kendini kapatır!
 
Bu durumda; bilgisayarlarda ve internet şifrelerinde, parolalarında oluşacak sorunlardan dolayı Microsoft birinci dereceden sorumludur bence. Yani düşünün evinize kilit taktırmışsınız, üç günde bir kendi kendini açıyor, nedeni üç günde bir onu öpmeliymişsiniz! Böyle kilit mi olur yahu!
 
Dedik ya; bu internetçilerde, bilgisayarcılarda bir kibir kibir var, sormayın gitsin; sanki insanları köleleri sanıyorlar.
 
Bilgisayar, internet alanında gıkımız yok, sonra bir de 'Güçlü Türkiye'den, Büyük Türkiye'den söz ediyorlar.
 
Mahkumuz işte elin 'gavur'larına. 'Yat' diyorlar yatıyoruz, 'Kalk' diyorlar kalkıyoruz. Yazıklar olsun bize. Sanırım dünyada bir isyan da internet dünyasına çıkacak.
 
Bizim gençler neredeler? Genç değil de heç(hiç) mi oldular yoksa?
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 16.3.16/15.19