Microsoft'tan Radikal Bir Karar Gelir mi?

29.09.2014 15:18:24
A+ A-

Bilgisayar Teknolojileri devi Microsoft, yeni ürünü olan Windows 9 ' u tanıtıma hazırlanıyor. Kulislerde bu konuda en çok konuşulan haber ise Microsoft'un yeni sürümü kullanıcılara ücretsiz sunabileceğine ilişkin çıkan dedikodular. Bir süredir Windows 9’un ücretsiz olacağı yönündeki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Mevcutta bulunan iddialara Endonezya'dan bir yenisi daha eklendi. Endonezya’ya ait detik.com sitesinin Microsoft Endonezya’nın Başkanı Andreas Diantoro’nun sözlerine alıntı yaparak dünyaya duyurduğu haberine göre mevcut Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları Windows 9’a geçiş yaptıklarında herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmayacaklar. Söz konusu haber sadece Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları için gündeme gelirken daha alt versiyonlar olan Windows Vista ve Windows 7 kullanıcılarının akıbeti henüz netlik kazanmış değil.

Büyük umutlarla piyasaya çıkardığı Windows 8’den gerektiği ölçüde verim alamayan Microsoft, Windows 8’ in en önemli eksiklerinden olan Başlat menüsünü Windows 9’da geri getiriyor. Böylece yıllardır Windows uygulamasını kullanan kullanıcıların alışkanlıkları dışına çıkmaktan geri adım atılmış olacak. Windows’un yeni sürümüne eklenecek bir diğer önemli özellik ise Windows Phone 8.1’in sesli asistan hizmet i olan Cortana’ nın uygulamaya entegre edilerek piyasaya çıkacak olması Yine daha önce sızan görüntülerden anladığımız kadarıyla metro arayüz Windows 9’un da temel arayüz yapısını oluşturacak.

Ürün ile ilgili en son çıkan haber ise daha büyük bir etkiye sahip diyebiliriz. Reuters’de yer alan habere göre “ "Son birkaç yıldır firma içerisinde devam eden çalışmalar kapsamında Threshold olarak anılan, son kullanıcılar tarafındansa Windows 9 olarak isimlendirilen işletim sistemi, Microsoft'un kendini yenileme projesi altında kimsenin beklemediği yeni bir isme kavuşabilir ya da tüm işletim sistemleri sadece Windows olarak anılabilir."

Gerek ürünün ücretsiz olarak güncellenebilmesine imkan sağlayan şartların oluşması gerekse isim değişikliğinin gerçekten olup olmayacağı hususu, Salı günü (30.09.2014) yapılacak lansman da ortaya çıkacak. Bakalım Microsoft kendini geliştirme anlamındaki çalışmalar sırasında ne gibi radikal kararlar ile karşımıza çıkacak.

 

www.sosyokulis.com

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.