Mikro akışkanlı çip ve tüp bebek tedavisi

06.10.2015 10:19:02
A+ A-

Erkek faktörlü interfilite (kısırlık) sorununda kullanılarak, sağlıklı ve DNA’sı en sağlam sperme ulaşmayı sağlayan “mikro akışkanlı çip”lerle,şu anda sadece erkekten kaynaklanan sorunlarda kullanılan teknolojinin, gelecekte tüm aşılama ve tüp bebek uygulamalarında olacaktır.

Mikro akışkan çip teknolojisinin DNA hasarı olmayan spermlerin seçiminde kullanılan bu teknoloji sayesinde artık laboratuvarda mikro enjeksiyon için sperm hazırlık aşamasında özel filtreleme yöntemi ile DNA hasarı olmayan spermlerin seçilmesi ve kullanılması mümkün olmaktadır.

Spermlerin bırakıldığı ve geçmek üzere yönlendirildiği büyük başlı spermlerin geçişine izin vermeyen bir por sistemi ve özel kimyasalların çekim etkisinden faydalanıldığı kompleks bir sistemdir.

Doğal gebeliklerde sperm hücrelerinin kadın genital organlarındaki ince mukozal mikro kanalları kullanarak yumurta hücresine ulaştığına,Çip yönteminde ise bu doğal mikro çevre taklit edilerek sürekli akıma bağlı olarak kurgulanmıştır.

Düzenek mekanik ve kimyasal bir düzenektir. Dünyada ve Türkiye’de kısırlık oranının giderek arttığı günümüzde, geliştirilen bu teknolojinin son yılların en büyük buluşudur. 

Böylelikle daha doğru sperm daha yüksek oranda döllenme daha iyi tutunma oranları ve eve bebek götürme oranlarında kayda değer bir artış meydana gelecektir.

Mikro Akışkan Çip teknolojisi ile en iyi DNA'lı spermlerden en iyi DNA'lı embriyolar oluşturuluyor. Sperm çiplerinin içinde vücuttaki sistemi taklit eden mikro kanalcıklar var. Bu mikro kanalların içinde de kaliteli sperm seçilir. Bir tarafta tüm spermler toplanır ve sağlıklı spermlerin mikro kanallardan süzülerek diğer tarafta toplanması sağlanır. Mikro akışkan çip teknolojisi mikro enjeksiyon işleminde gebelik başarı şansını yükseltir. Çünkü bu spermlerle yumurtaların döllenme ve kaliteli embriyo oluşturma dolayısıyla da gebelik oranları artar.
 
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.