Mikroplar ve biz

16.11.2015 16:02:41
A+ A-

Mikroplar her yanımızda. Günde kaç mikrobu ekarte ediyor vücudumuz kim bilir? Yastıklarımızda, yorganlarımızda akarlar dolaşıyor. Ne kadar temizlerseniz temizleyin tuvaletler mikroskobik canlılarla dolu. Ellediğimiz her yer, kapı kolu, buzdolabı kapağı, temiz havlularımız, evden çıkalım, vites kolumuz, eve girelim yeniden mutfak masamız vb. hep mikroplu. Bu canlılarla yaşamak avantajlı da aynı zamanda. Bağışıklık sistemimizi güçlendirdikleri gibi başka mikroplara karşı da savaşıyor mikroplar.

Peki vücudumuz?

Hoş, mikrop değil, mikro-organizma demek daha doğru galiba. Çünkü bakteri, mantar, virüs vb. hepsi içinde bu küçücük yaratıkların.

Serdar Devrim köşesinde Prof. Patrice Debré'nin yeni çıkan kitabından söz ederken insan vücudundaki bu canlılar ile ilgili düşünemeyeceğiz ve bilemeyeceğimiz bir sayı veriyor. Vücudumuzda iki kiloya yakın mikrop taşıyormuşuz, iyi mi! Yalnızca bağırsaklarımızda 100.000 milyardan fazla, yani vücudumuzdaki hücre sayısının iki katı bakteri yaşıyormuş.

Mikropsuz doğuyormuş insanoğlu, sonra mikropları topluyor. Her insanın kendine özgü mikropları olduğunu da unutmamalı. Dudak dudağa ?dil de dahil- öpüştüğümüzde birbirimize geçen mikropları bırakın bir yana birbirimize yakınlaştığımızda ev ziyaretlerimizde bile mikropları hep yanımızda taşıyoruz.

Debré, sağken bizde yaşıyorlar, öldükten sonra bizi yiyorlar, demiş.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.