Mobil Yazılım Hakkında

20.05.2014 01:50:08
A+ A-

Merhaba Radikal Blog Okurları;

Öncelikle size kendimden bahsedeyim çünkü bu benim Radikal Blog sisteminde ilk makalem. Öğrenciyim İşletme Bölümü okuyorum, küçük yaşlarımdan itibaren yazılım sektöründe hayli bir yol kat ettim. Mobil yazılım sektöründe ise ortalama 1-1/5 yıldır uygulama ve oyun geliştirmeye çalışıyorum. Her neyse bu kadar özgeçmiş yeter sanırım sözün özü sizlerle mobil yazılım hakkında anektodlar paylaşmak istiyorum bu blogda.

Yazılımın had safhada ilerlediği şu çağda artık hemen hemen her birey bir tablet, bir akıllı cihaz kullanmakta. Tabiki kimi çevre hala akıllı cihazları hayatına dahil etmemekte ısrar etse de en geç 5 yıl içinde tamamen akıllı bir evrende yaşayacağımız olasıdır

Ayrıca bilmem duydunuz mu akıllı telefon kullanım oranı Türkiye'de diğer ülkelere göre epey fazla. Zaten Türk halkı her zaman teknolojiyi sevmiştir öyle değil mi ?

İşte bu kadar teknolojinin içinde yaşadığımızı göz önüne alırsak yazılımla da içli dışlı olmamamız için hiçbir sebep yoktur kanımca. Yazılım demek hayatımıza +1 kültür katmak demektir. Hayata bakış açın bile değişiyor yani daha ne diyebilirim bunun üzerine Velev ki yazılım sektöründe küçük yaşlarında başlamış insanları şanslı insanlar olarak tanımlayabilirim. Fakat o zamanların teknolojisi henüz yeterli olmadığı için insanlar kendisini fazla geliştiremiyordu bu konuda. Hatta o zaman ki insanlar kendisini geçtiğimiz 2 3 yılda geliştirdiğini bile söylüyorlar. İşte bu yüzden henüz sizde geç kalmış sayılmazsınız öyle değil mi ne dersiniz Hatta bu işe kollarını sıvayanlar için tavsiyem mobil yazılım sektöründen girmeniz.

Öncelikle size mobil sektöründen bahsedeyim. Bu sektör Türkiye'de henüz emeklilikten yürüme aşamasına yeni yeni geçmiş bir sektör. Daha 2-3 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren bir sektörden bahsediyorum. O yüzden geliştiricileri bile yeterli seviyede değil. Şuan pastadan payını alanların sayısının az olması sizi de bu sektöre çeken en önemli etken olmalı bence. Sizde bir geliştirici olup hayatınıza +1 değer katıp havanıza hava katıp paranıza da para katabilirsiniz

Hatta soranlara geliştiriciyim demek yerine Developer'ım dersiniz
Şunun havasına bir baksanıza! "I'm a Developer!" (Yalnız aile dostlarından biri yanınıza yanaşıp da "yavrum sen format atabiliyon mu şuna bi format atıver hele" derse aldırmayın sakın bunlar inancınızı kırmasın.)

Neyse bugünlük bu kadar olsun o zaman, siz de bu konu hakkında epey bir düşünün; hayatınıza katacağı +1 değeri düşünün. İnancınız sakın ama sakın eksilmesin.

Bir Tavsiye: Akşam soğuk duşun altına girip de mobil sektörde yapabileceğiniz uygulama ve ortaya çıkarabileceğiniz fikirleri gözünüzün önünden geçirin. Tabi sonra da "Yürü ya Ben" deyin

Hoşçakalın

 

Gelecek Yazılarda:

-Mobil Sektörde Hangi Platformu Seçmeliyim?
-Android ve iOS arasındaki artı ve eksi yönler nelerdir?YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.