Moğollar'ın atalarından bağırsak ameliyatı ve kan nakli

07.02.2016 12:51:49
A+ A-

Osmanlı dizileri ve fılımları(filmleri) bilimsellikten ve dürüstlükten uzak, yoksun yani yandaşlık bulamaçı(bulamacı) oldukları için onlardan tarihsel doğrular öğrenmek pek olanaklı değil ancak yabancılar tarih ve dürüstlük konusunda daha dürüst olduklarından yabancıların tarihsel dizilerinden ve filımlarından gerçeğe, doğruya uygun, yakın şeyler öğrenmek daha olanaklı gibi görünüyor ve tuhaf ki elimde defter kalem, Güney Kore'nin tarihsel dizilerini izliyorum ki günde dizi türü olarak izlediğim iki şeyden biri.
 
Kitanlar'dan söz eden bir yazımı geçen gün yayınlamışdım(yayınlamıştım): Moğolların ataları ve Kore imparatorluğu'nun ve Çin imparatorluğu'nun kök söktüren düşmanı.
 
Bu dizi bir Güney Kore dizisi yani Kitanlar'dan zamanında çok çekmiş bir yerin dizisi. Ve beklenir ki Kitanlar'ı hiç övmesin, hiç onurlandırmasın ve Kitanlar'ın üstünlüklerinden hiç söz etmesin ancak böyle olmadı ve bu dizi dün akşamki bölümünde Kitanlar'ın karınından kılıçla yaralanan bir Koreli savaşçıya bağırsak ameliyatı yapıpı ve kan nakili(nakli) yapıp hayatını(yaşamını) kurtardığını gösterdi. Ancak kuşkusuz ki kan gurubu(grubu) şey bilinmeden yani 'Ya herru ya merru' deyip ancak 'Kan uyuşmazlığı' denilen durumu biliyorlardı yani 'Kaderi, vadesi bu kadarmış' demiyorlardı.
 
Kitanlar 907'de kurulmuş bir devlet ve Moğollar'ın ataları denilen bir halk. Kimi tarihçi 'Moğollar Türk değil' derken kimi de 'Türk' diyor. 
 
Yani Güney Kore'nin bu tutumu değil anlatmak istediğim; anlatmak istediğim Kitanlar'ın 900'lü yıllarda ya da belki daha öncesinde bağırsak ameliyatı ve kan nakili yapmaları.
 
Bence şu çok önemlidir: Bir devlet ya da halk dünyayı ele geçirmişse ya da bu yolda dünyaya nam salmışsa mutlaka düşünsel bir üstlüğü yani düşüncel bir başarısı, becerisi yani o güne kadar görülmemiş ve çok önemli enaz bir icatı(icadı) vardır örneğin Cengiz han da Çin oklarına karşı ipek giysileri zırh olarak kullanmışdı(kullanmıştı) çünkü ipek giysiden ete saplanan oku çıkarmak çok kolay oluyordu.
 
Bu arada; Fatih'in gemileri karadan yürütmesi düşüncesi Fatih'ten önce bir başka ülkenin ordusunca uygulanmış.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 7.2.16/12.52