Motorsuz robot ya da elektronik deri icadım

24.08.2015 11:39:40
A+ A-

Bence icat yalnızca yapılmışlığa yani nesneye indirgenemez; roman, öykü, şiir yazmak da icat yapmaktır bence ve icatlara yol açacak kuramlar geliştirmek de, üretmek de.

Üç boyutlu yazıcı yapıldı haberi medyaya düşmeden dört ay önce böyle bir şey üzerine yazı hazırlamakla uğraşıyordum ancak hem ‘Ha bugün, ha yarın’ hem de ‘Nasılsa böyle birşeyi düşünemezler’ deyip işi tembelliğe verince dört ay sonra bir sabah televizyonda ‘Üç boyutlu yazıcı icat edildi’ haberini duyunca hem kendi adıma hem Türkiye adına ne kadar çok üzüldüğümü anlatamam. Benim düşüncem kişilere ve özellikle ölmüş yakınlara ait fotoğrafları bir televizyon ekranı gibi bir ekranın önüne tutup o kişiye çok yakın ve gerçek insan boyutlarında bir heykelini elde etmek amaçı idi. Ben bilgisayarda pırogram(program, yazılım) denilen şeyleri hiç sevmem ve pırogram zorunluluğunu bilgisayar teknolojisinin geriliği, ilkelliği, cehaleti sayarım. Ben programsız bir bilgisayar teknolojisi düşünüyorum çünkü hep dediğim gibi matematiği yani sayıları yani niceliği hiç sevmem, ben nitelden yanayım. Bu bağlamdan olarak burada yazılımsız bir bilgisayar teknolojisi üzerinde de düşündüğümü açıklamış oldum.

Üç boyutlu yazıcı konusunda kendi tembelliğim yüzünden geç kaldım ancak bu kez elektıronik(elektronik) deri konusunda elimihızlıtutayım(elimi hızlı tuyayım’ dedim.

Robotlar; özellikle yatalak tür ve felç türü hastalığı olan insanlara çok yararlı olacaklar. Eş dırdırı çekmeden hayatını(yaşamını) sorunsuzca yaşamak ve yaşlı ya da özürlü oldukları için günlük yaşamlarını sürdürmekte tam ya da göreli olanaksız kalanlar için ya da çirkin olduğuları(oldukları) için evlenemeyenler için ya da evlenmek istemediğileri(istemedikleri) için evlenmeyip yalnız yaşamak zorunda kalanlar için ev işilerinde(işlerinde) oldukça yararlı olacaklar ki buna ‘Toplumsal robot teknolojisi’ dediğimi de burada açıklamış olayım.

Robotlar... hareket etmek için motorlara zorunlulukları var ve çok da zorlanıyorlar ve insan hareketine göre çok da acemice kalıyorlar ve sonuçta ayımaymun(ayı maymun) olup çıkıyorlar. Neden? Motorlar yüzünden.

İnsan ya da memeli hareketi neye dayanıyor? Kaslara mı? Hayır. İskelete mi? Hayır. Bence memelilerde hareket olanağı, düzeneği deridir ki bunu da burada açıklamış olayım ilk kez. Şöyle düşünelim: Bir insanın iskeleti sağlam ve kasları güçlü olsun ve saniyede 10 metre bile koşabiliyor olsun; o insanın derisini çok güçlü biçimde dondursak ya da çok güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırsak koşmayı bırakın, yerinden bile kıpırdayabilir mi? Hayır. Demek ki deri engellerse kaslar, kemikler hiçbir işe yaramaz. Tam tersi de olanaklı: Bir insanın hiç kası ve kemiği olmasa derisi ile hareket edebilir, kuramsal olarak şöyle ki bir gazete sayfasını elinizde salladığınızda onu hareket ettiren bir kemik, kas düzeneği var mı yani bir insan yalnızca derisi hareket ettirilip hareket ettirilebilir? Yok yani kendi kendisini hareket ettirmekte ki eliniz yerine rüzgar da bu işi yapabilir ya da içi boş bir çuvalı dimdik yani içi dolu imiş gibi, kendi kendine durduramaz mısınız? Durdurabilirsiniz; çuvalı içi dolu imiş görüntüsü verecek biçimde tutkallayıp.

Robotlarda motorların yerini alacak daha doğrusu hareket için motorlara gerek göstertmeyecek elektıronik(elektronik) deri icadım ise kuramsal olarak şöyle: Bu deri küçük küçük, toplu iğne uçu(ucu) gibi sayısız kapalı deliklerden yani hücrelerden oluşuyor. Bedenin yani robotun neresi hareket ettirilecek ise elektıronik bir düzenek derinin o bölümü elektırikliyor(elektrikliyor) ve orası ‘kasıl/büzül/kapan-gevşe/uza/gevşe/açıl’ yöntemi ile hareket etmeye başlıyor örneğin sağ bacağı öne itiyor yani bu deriyi Lcd televizyon ekranıları(ekranları)nın yüksek oranlı esneği gibi de düşünebiliriz. Yani hareket eden bir torba; içindekileri de hareket ettirir gibi birşey. Yani kolalanan bir kumaş kasılır, kolası çözüldüğünde gevşer gibi birşey ve bu da bir hareket yaratır gibi birşey ve böylece robot hareketi insan hareketi gibi akışkan, güzel, olağan, kolay, hızlı ve her yöne olacaktır.

 

Necdet Gürçiftçi

Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi

İnternette yayınlandığı zaman: 24.8.15/11.29