Ne kadar ömrümüz kaldı?

09.10.2014 10:34:19
A+ A-

Her canlı bu dünyaya bir defa geliyor ve arkasında izler bırakarak gidiyor. Dünyamızın 4,5 milyar yıl yaşında olduğunu, dünya üzerindeki insan neslinin 200 bin yıl önce ortaya çıktığını ve modern davranışlarına 50 bin yıl önce kavuştuğunu düşününce, insanoğlunun daha ne kadar dünya gezegeninde hüküm süreceği merak konusu.

 

Bu sorunun cevabını bilim çevreleri açıklamaya çalışmışlar. Bazı bilim çevrelerine göre dünyamızın 2 milyar yıl ömrü kaldı. Eğer dünyanın yaşını insan ömrüne çevirirsek şu anda 50 yaşında ve 70 yaşını göremeyeceği iddia ediliyor. Bu da dünyanın 1, 8 milyar yıl ömrü kaldığı anlamına geliyor. Kalan bu ömürde; 1 milyar yıl sonra önce bitkilerin, ardından hayvanların ve insan neslinin tükeneceği, 1,8 milyar yıl sonra ise bütün mikroorganizmaların yok olacağı ifade ediliyor.

 

Peki, insanlığın sonu nasıl olacak? Kıyamet günü dediğimiz an nasıl gerçekleşecek? Kıyamet günü diye bir şey olacak mı? Başlangıcı olan her şeyin mutlaka bir sonu da olacaktır, pozitif bilim bunu gerektirir. Depremler, meteor yağmuru, sel gibi afetler ile mi yoksa başka bir şekilde mi son gerçekleşecek. Yoksa insanlığın sonu bir virüs ile mi gelecek, mesela grip virüsü ile.

 

Grip virüsü kendisini geliştirebilir ve mükemmel bir adaptasyona sahiptir. Antibiyotikler grip virüsü karşısında etkisizdir. İnsanoğlu var oluşundan beri grip virüsüne maruz kalmakta ve günümüz bilim dünyası bu virüsü tamamen engelleyebilecek noktadan çok uzaktadır. Son yıllarda insanlığı tehdit eden kuş gribi, domuz gribi gibi önemli salgın hastalıklar hep grip virüsü ile taşınmıştır. Grip virüsü sahip olduğu adaptasyon ile her koşulda var olmakta ve ölümcül olmamasına rağmen ölümcül bakterileri üzerinde taşıyarak hastalığa sebep olmaktadır.

 

Gezegenimizin doğal dengeleri artık bozuluyor. Kar yağmıyor, yağmur yağmıyor, mevsimler birbirine karıştı, küresel ısınma gittikçe artıyor. Tüm bunların sebebi tabi ki insanoğlu. Doğal denge dediğimiz kavram aslında mükemmel bir şekilde kurgulanmış ve süregelen bir döngü içinde devam ediyor. Bu denge dışarıdan müdahale ile bozulduğu zaman sonuçları ölümcül olacaktır. Küresel ısınma yüzünden yerkürede bulunan ölümcül bakteriler kendileri için uygun yaşama ortamı bulacak ve grip virüsü gibi taşıyıcılar ile insanlığa çok büyük tehdit olacaktır.

 

Dünya üzerindeki kaynakları bu kadar hızlı bir şekilde tüketmeye ve kirletmeye devam ettiğimiz sürece dünyanın 55 yaşını bile görebileceğine inanmak zor. Her an, ani bir kalp krizi ile genç yaşında dünyamızı kaybedebiliriz.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.