Neden bir MacBook Air almalısınız?

10.04.2015 22:15:30
A+ A-

Eğer şimdiye kadar bir MacBook almaya cesaret edemediyseniz, almayı her düşündüğünüzde MacBook kullanmayanlardan bir sürü olumsuz şey duyup vazgeçtiyseniz, bir kez daha düşünmenin zamanı gelmiştir. Aynı yollardan geçen biri olarak yaşadığım tecrübeyi paylaşmakta fayda görüyorum. 7 yılda iki laptop eskiten biri olarak yeni bir laptop almam gerektiğini düşündüğüm günlerde, bu kez Apple mı alsam acaba diyerek araştırmaya başladım. Öncelikle tanıdığım MacBook kullanıcılarına, tecrübelerini sordum. istisnasız hepsi memnun olduklarını söyleyerek tavsiye ettiler. Ancak ilginç bir şekilde MacBook kullanmayan bütün tanıdıklarım, almamam gerektiği yönünde tavsiyelerde bulundular.

Çok daha ilginç olanı ise, bir MacBook'a yakından bakmak için gittiğim bir teknoloji mağazasındaki görevlinin tavrı oldu. MacBook'la ilgilendiğimi gören görevli, onu almamam konusunda çırpındı adeta. Aynı fiyata daha iyi özelliklere sahip neleri alabileceğimi anlatırken epey teknolojik bilgi sahibi de oldum. MacBook ile ilgili kendince o kadar çok kusur saydı ki; hepsini zihnime kaydedip, sonrasında emin olmak adına kullanan arkadaşlarıma sordum ve hiçbirinin doğru olmadığını öğrendim. Birkaç gün sonra 13'' ekranlı bir  Macbook Air'e sahip olmuştum.

Yaklaşık bir aydır kullandığım bu cihazın güzelliklerini paylaşmam gerektiğine inandığım için yazmaya karar verdim. Öncelikle çok şık bir tasarıma sahip ve çok hafif.. Çalışırken son derece sessiz ve kesinlikle ısınmıyor, öyle ki  metal kasanın bir süre sonra dizinizi  üşüttüğünü bile hissediyorsunuz.. 15 saniyede açılıyor, uyku modunda ise eğer 3 saniye bile sürmüyor açılması.. Bataryasının 12 saat gittiği yazıyor tanıtımında, ancak saat tutmadım. Şunu söyleyebilirim; çok film seyreden biriyim, en az 6 saat gitmiştir; öyle sık sık şarj etmiyorum. Yeri gelmişken belirteyim, online film seyretmek için herhangi bir program indirmenize gerek yok. 

Bir diğer özelliği PDF kitap veya makale okurken önemli gördüğünüz yerleri rengarenk çizebilmeniz.. Burada okumak o kadar keyifli ki; elinizdeki bütün kitapların PDF olmasını ve bilgisayarınızda okuyabilmeyi diliyorsunuz..

En sevdiğim özelliklerinden biri ise birden fazla ekranda farklı şeyleri çalışabiliyor olmanız. Akıllı telefonların dokunmatik ekranındaki geçiş özelliği gibi düşünün, üç parmağınızla ekranlar arasında gidip gelebiliyorsunuz.. 

Bunlar şimdiye kadar bilgisayarımda beni 'iyi ki almışım' duygusu ile dolduran şeyler ama eminim henüz keşfetmediğim daha pek çok çarpıcı özelliği vardır. 

Son olarak bahsetmeden geçemeyeceğim bir hizmet var ki; yazmasam eksik kalır.. Sıradışı bir müşteri hizmetleri servisi var Apple'ın. Aradığınızda, yapay bir nezaket ve robotik bir sesle karşılaşmıyorsunuz, çok yakın bir arkadaşınızla sohbet ediyor gibi çözüyorsunuz karşılaştığınız sorunları. Hatta bir dosya oluşturup, telefon numaranızı verdiğinizde (zaten her görüşmede telefonun kesilmesi ihtimaline karşı numaranızı alıyorlar, hat kesilirse onlar arıyor sizi) istediğiniz zaman  arıyorlar  sizi..

Yeniliklere açık olduğunuza inanıyorsanız, MacBook aldığınıza pişman olmazsınız.. 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.