Neden Darwinizm?

15.03.2014 19:54:04
A+ A-

 

Bugün yazar Meltem Arıkan'ın önemli bir makalesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Makalede Darwinizmin 21. Yüzyılda çöktüğü ve çöküş nedenleri hikmetli bir dille anlatılıyor. Makalenin ardından bende kendi fikirlerimi ileteceğim.

Neden Darwinizm'in geçersizliğini anlatmak gerektiğini anlamak için öncelikle biraz geniş düşünmek gerekiyor. İnananların büyük çoğunluğu hemen her gün birilerinin insanlara çektirdiği acılardan, mağduriyetlerden, sıkıntılardan bahsediyorlar ama bu sıkıntıların temelinde ne var onu göremiyorlar. Adeta sırtına bir pençe atılmış ve bu pençenin acısıyla çırpınıp duran, kurtulmak için bir o yana bir bu yana koşturan, ama hiç dönüp sırtına bakmayan insan gibiler. "Sistem bizi eziyor" diyorlar, ama sistemin neyden güç bulduğunu, vicdansızlığın, zalimliğin, haksızlığın, adaletsizliğin özetle dinsizliğin neye dayanarak ayakta durduğunu görmüyorlar.

Eğer insan sadece yaşadığı ortamdan dünyaya bakıyorsa ve dünyanın değişmesi gibi bir hedefi yoksa, o zaman Darwinizm'in çürütülmesinin neden önemli olduğunu anlamayabilir. Ama insanın hedefi İslam ahlakının tüm dünyaya hakim olmasıysa, dinsizliğin tamamen fikren son bulmasıysa, İngiltere'deki bir ateiste de İsviçre'deki bir deiste de Amerika'daki bir kapitaliste de Almanya'daki bir neo naziye de Venezuella'daki bir komüniste de İslam'ı anlatmak istiyorsa, o zaman tüm bu farklı insanlara ulaşabilecek bir anlatım tekniği geliştirmek durumundadır.

Dikkatlice bakıldığında, bu insanların her birinin farklı düşünceleri ve hayatları olmakla birlikte, hepsini din ahlakını yaşamaktan uzak tutan ortak paydanın aynı olduğu görülebilir. Bu ortak payda Darwinizmdir. Darwinizm, sadece biyolojinin ilgi alanına giren veya sadece canlılık tarihini kendince açıklayan sözde bilimsel bir yaklaşım değildir. Darwinizm, son 150 yıldır insana, insan ilişkilerine, toplumsal değerlere şekil veren bir ideolojidir. Ve din ahlakından uzak olan, dine karşı olan ?görünürde birbirine zıt da olsa- ne kadar ideoloji ve -izm varsa temelde Darwinizme dayanır. Diğer bir deyişle Darwinizm, dinsizliğin dinidir. Dinsizliğin en büyük putudurBu sebeple de dinsizliğin farklı kolları tarafından ortak bir içgüdüyle korunur, kollanır, savunulur.

O yüzdendir ki, tüm sosyalistler, komünistler, vahşi kapitalistler ve emperyalistler asla evrime dokunulmasını istemez, evrimin sorgulanmasına dahi müsaade etmezler. O yüzdendir ki dünyanın tüm okullarında evrim inkarı mümkün olmayan bir "gerçek" gibi okutulur. Dini, dili, ırkı, düşüncesi ne olursa olsun dünyanın hemen her ülkesine biyoloji dersinde sınıfını geçmek isteyen her öğrenci, evrimi kabul etmek zorundadır. O yüzdendir ki dünyanın bir çok ülkesinde Darwinizm aleyhinde yorumda bulunan akademisyenlerin kariyerlerinde yükselmesi mümkün değildir. Darwinizm'i eleştirenler medyada çeşitli yollarla adeta linç edilir, evrim hakkında şüphe duyduğunu ifade edenler dahi alaycılıkla, demagojiyle, küçük düşürülmeye çalışılarak yıldırılır. Kısacası yönetim şekli, dünyaya bakışı, yaşam stili birbirinden tamamen farklı olan ülkelerin hepsindeki tek ortak dayatma Darwinizm'dir. Tek başına bu durum dahi, Darwinizm'i etkisiz hale getirmenin ne kadar hayati olduğunun göstergesidir. Dinsizliğin böylesine kuvvetli bir içgüdüyle Darwinizme sahip çıkıyor olması, Darwinizm'in geçersizliğini ortaya koymanın ne kadar önemli olduğunun da delilidir.

Hakkı anlatmak için, tıpkı Hz. İbrahim gibi önce putları kırmak gerekir. Putu gözünün önünde sapasağlam duran insanın temiz bir akılla tarafsız düşünmesi mümkün değildir. Önce putu fikirle yerle bir edip küllerini denize savurmalı, ondan sonra temizlenen beyinlere doğru gösterilmelidir. Yalnız burada iki önemli husus var. Birincisi, "maymundan gelmiş olduğunu kabul ediyorsa bırakın etsin", "madem maymundan geldik niye hala maymunlar var" tarzı demagojiyle bu put kırılmaz. Tam tersine bilim dışı ve aciz olan bu üslup, Darwinistlerin kendilerine daha da güvenmelerine sebep olur. Darwinizm'in geçersizliğini salt, somut bilimsel bulgularla ortaya koymak gerekir. Yani, Darwinizmin geçersiz olduğu kişisel bir kanaat değil, sayısız bilimsel delilin ortaya koyduğu net bir bilgidir. İkincisi de, Darwinizm'in çöktüğünü gösterip insanları doğruya davet etmek, herkesin tek tip düşünmesini zorla sağlamak değildir.Dinde baskı yoktur, sadece güzel sözle, akılla, bilimle, irfanla davet vardır.

İnsanlara, "kör tesadüflerin eseri olan bir dünyada, kaos içinde sürekli mücadele etmeniz, güçlü olmak için ezmeniz gereken bir hayatınız var" diyen Darwinizm'in ortaya koyduğu başıboş, acımasız, bencil, sevgisiz, yalnız, duyarsız hayatın yerine; Allah'ın yarattığı muhteşem güzel bir dünyada vefalı, sadık, sevecen, merhametli, fedakar, candan, sevgi dolu, affedici, sabırlı, anlayışlı insanlarla huzur dolu bir yaşamınız olabilir demek için, Darwinizm'in geçersizliğini anlatmak zorundayız.

Yazar Meltem Arıkan'ın tesbitleri çok yerinde, ben de kendisine katılıyorum. Şu anda Amerika'dan Belçika'ya, İsveç'den Japonya'da kadar birçok ülkede milyonlarca insan Darwinizmin pençesine düşmüş, bu acımasız ideolojinin ağır yükü altında eziliyor. Güçlü olan zayıf olanın üzerine basıp geçiyor. Dinsizlik ve materyalizm insanları günden güne daha da bencilliğe, acımasızlığa, sertliğe ve gaddarlığa itiyor. İnsanların çoğu bu adı konulmayan belanın içinde çırpınıp dururken neden depresyona girdiğini bile anlamakta güçlük çekiyor. Darwinizm denilen bu geniş çaplı gaddarlık adeta bir virüs gibi yayılıyor. Genç nesillerde bu Darwinist eğitimden geçirilerek aynı zalim sistemin içine dahil ediliyor. Yazılarımda her zaman söylediğim gibi bu yüzyıl uyanış yüzyılı olacak. Bu yüzyıl Darwinizmin biimsel olarak çöktüğü yüzyıl olacak. Mehdiyet'in bereketi, şefkati, adaleti, sevgisi her yeri kaplayacak. Dünyada artık acı çeken, ezilen, itilen, hor görülen insanlar değil, sevinçten ışıl ışıl parlayan yüzler olacak...

Kıyametin kopması için zamanda sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah benim Ehl-i Beyt'imden bir zatı gönderecek yeryüzü zulümle dolduğu gibi, O YERYÜZÜNÜ ADALETLE DOLDURACAK. (Sünen-i Ebu Davud, 5/92)

Kaynak: https://tr-tr.facebook.com/meltemarikan.daban

Blog sayfam: birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.