Nükleer santral yetmez

01.12.2015 10:15:58
A+ A-

Muhalif olmak felsefeye, bilimselliğe, bilime dayanmıyorsa muhalif olmayı anlamak hem zorlaşır hem de muhalif olmak yozlaşır.
 
Termik santral yapma dumanı var; hidroelektırik(hidroelektrik) santral yani Hes yapma doğaya zarar veriyor; doğal gaz kullanma atmosfere zarar verir; nükleer santral yapma patlar matlar. Henüz yellenme gazı ile ve çene enerjisi ile enerji üretilemediği için işler zor görünüyor.
 
Belli ki muhalifliğe soyunanlar dünyanın birgün yine Buz çağı'na girebileceğini düşünmüyorlar.
 
Abd'de bir buz fırtınasında milyonlarca ağaç yıkılmışdı(yıkılmıştı) ve çok sayıda insan ölmüşdü(ölmüştü). Yalnızca günlerce süren bir fırtına yani yıllarca belki de onlarca yıl sürecek bir çağ değil.
 
Eğer dünya Buz çağı'na yine girebilecekse ki bilimciler girebileceğini söylüyor, bu durumda tek seçenek nükleer enerji gibi görünüyor.
 
Enerji muhalifleri bilmeliler ki bir Buz çağı savundukları, korumak istedikleri herşeyle birlikte belki dünya nüfusunun 3/4'ü de yok edecektir.
 
Ancak yalnızca, tek başına nükller santral ya da nüklleer enerji de yeterli, çözüm değil çünkü bir Buz çağında yer üstündeki tüm elektırik(elektrik) telleri de kopacaktır, tüm tırafolar(trafolar) da parçalanacaktır. Yani bu durumda elektırik kablosularını(kablolarını) ve elektırik tırafosularını da yer altına almak gerekecektir.
 
Doğayı korumak doğru, iyi, güzel de birgün doğa insanı koruyacak durumda olmayabilir.
 
Nükleer santral patlayabilecekse patlamayacak olanını yapmak gerekir, tümden engellemek değil.
 
Dünyada ölüm var diye kimse çocuk yapmaktan vaz geçmiyor.
 
Ah ya, bir de ellerdeki sigaralar, içkiler?,
 
Bence enerji muhaliflerinin boş zamanları çoksa nükleer santrale karşı çıkacaklarına patlamayan nükleer santral yapmak için uğraşsınlar. Yani bakın artık mutfak tüpleri de patlamıyor.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 1.12.15/10.13