Ortalama 100 filin ağırlığına eşit bir bulut havada nasıl durur?

06.01.2016 00:13:11
A+ A-

 

İnsan nasıl da düşünmemeye alışık bir varlık öyle değil mi? Oysa her an her saniye gözlerinin önünde yüzlerce mucize gerçekleşiyor ama düşünmediği için bu mucizeleri bir türlü algılayamıyor.

Düşünün, ortalama büyüklükteki bir yağmur bulutu 100 fil ağırlığındadır! Gökyüzünde    süzülen pamuk benzeri bir kümülüs bulutu yaklaşık olarak 500.000 kg suya yani ortalama 100 filin ağırlığına eşittir. 

Peki bu bulutlar nasıl oluşur, tonlarca ağırlıktaki bulutlar havada nasıl durur?

Bulutlar havada toplanan gözle görülebilir su damlacıkları ya da buz kristalleri veya her ikisinden de oluşan yoğun kütlelerdir. Bulutlar yeryüzünden metrelerce ya da kilometrelerce yukarıda gezinirler. Yer seviyesinde oluşan hallerine sis adı verilir. Atmosferin bu muhteşem süsleri bulutlar sayesinde hava durumu hakkında tahminler yapabilir. Bulutların oluşması için su gereklidir. Dünyamızın %75'lik bir kısmı sudan oluşur ve bulutlar da bu sulardan beslenirler.

Havada gördüğümüz ortalama büyüklükteki bir kümülüs bulutu 1mküp olduğunda 0.5 gram su bulundurur, 1kmküp olduğunda ise tam 500.000 kg su içerir. Bu ise 100 filin ya da 70 kilo ağırlığındaki 7000 insanın ağırlığına denk gelir. Üzerinde düşünülmesi gereken ise 500.000kg ağırlığındaki bulutların başımızın üzerinde süzülerek ilerliyor olmasıdır.

Bulutların nasıl oluştuklarına değinecek olursak, okyanuslar, denizler, göller ve akarsulardan buharlaşan sular, su buharı yani nem yüklü tanecikler halinde yukarı doğru yükselirler. Atmosferde yükselirken her 100 metrede 1 derece havanın sıcaklığı azalır. Ayrıca her 10 metrede bir de hava basıncı 1 milibar azalır. Nem taşıyan taneciklerin çevresindeki atmosfer basıncı ve sıcaklığı azalınca, genleşerek ve yoğunlaşarak bu nemin soğumasına sebep olur. Oluşan bu tanecikler ne kadar fazla soğuşurlarsa o kadar büyük ve bir o kadar da yoğun bulutlar oluşur. Koyu bulutlar daha yoğun olan bulutlardır.

Bulutlar oluşmaya başladığında içindeki su damlacıkları o kadar küçüktür ki, üzerine gelen ışıkları doğrudan yansıtırlar ve bu tip bulutlar pamuk gibi bembeyaz görünürler. Bulutlar atmosferde yoğunlaşan milyarlarca damlacık ve 0.01 mm çapındaki kristallerin tüm görünen dalga boylarını yansıttıkları için beyaz renktedirler ama zamanla bu su damlacıkları birleşip büyüdükçe yani kalınlaştıkça gelen ışığı daha az yansıtırlar ve koyu bir renk alırlar. Her bulutun belli bir taşıma kapasitesi vardır ve koyu renkli bulutlar bu kapasiteye yaklaşmışlardır ve bu tür bulutlar yağmur bulutu olarak bilinirler. Ayrıca yağmur bulutlarında giderek ağırlaşan su damlacıkları bulutun altına toplandığından, bu tip bulutların tabanları üst tarafına nazaran daha koyu renkte görünür.

Gri ya da siyaha yakın renklerde görünmeleri ancak kalınlıklarının artması ve güneş ışığını geçirememeleri nedeniyle olur.

Allah'ın rahmet yüklü bulutları yaratması tüm insanlık için çok büyük nimettir ve her insan bu büyük nimetin şükrünü mutlaka yapmalıdır...

Bulutları üzerinize gölge kıldık ve size kudret helvası ve bıldırcın indirdik. Size rızık olarak verdiklerimizin temizinden yiyin (dedik). Onlar Bize zulmetmediler, ancak kendi nefislerine zulmettiler. (Bakara Suresi, 57)

Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

Rahmetinin önünde rüzgarları bir müjde olarak gönderen O'dur. Bunlar ağırca bulutları kaldırıp yüklendiğinde, onları (kuraklıktan) ölmüş bir şehre sürükleyiveririz ve bununla oraya su indiririz de böylelikle bütün ürünlerden çıkarırız. İşte Biz, ölüleri de böyle diriltip-çıkarırız. Ki ibret alasınız. (Araf Suresi, 57)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.