Özenti olma

05.10.2014 13:10:58
A+ A-

 

 

Teknoloji doğru kullanıldığında gayet etkin bir ilerleme aracıdır. Olay özentiliğe dönüştüğünde tehlike çanları çalıyor! Özentilikte hor görmeye kadar gidiyorsa, işimiz iş. Demek istediğim tam da bu. Neler oluyor?

Şöyle bir gözden geçirmek gerekir zamanı, son on seneyi baz alalım. O zaman ki okul çağını düşünelim, bir de şu anı. Gelişmeler güzel ama bir o kadar endişe verici. Okul yaşına gelmemiş çocukların tabletlerle çok haşır neşir olması gibi. Bilgisayarları artık emzik kullanır gibi kullanmaları… Sussun diye çocuğun eline verilen tabletlere oyunlar yüklemekle görünüşte hiçbir şey olmuyor, oysa sinyal var; doyumsuzluk. Okul sıralarına yeni oturan çocukların telefon istediklerine şahit oldunuz mu? En geç telefon alma yaşını söyleyeyim ilkokul beş. Ebeveynlerin verdikleri yasakların yaşları da düştü. Beğenmediklerine ne demeli? Daha iyisini istediklerine? Şu sıralar bunu anlamak zor değil. Çünkü büyüklerin işi daha vahim.

Neredeyse ‘onun telefonu benimkinde üstün’ diye ağlamamak için yeni model alanlar var. Yok, ‘mailleri kontrol ediyorum, yok iş için alıyorum’lara bir yere kadar inanıyorum. Lüks marka kullanıp bir mail adresinin bile olmadığı kişileri gördük. Iphone atak üstüne atak yapıyor. Uzun aradan sonra ‘beş’ seri ile başlayan modeller depar atarak geliyor. İnanın telefonunu yenileyenlerin yarısı da Iphone kullanıp modelini yükseltmek isteyenlerdir.

Ülkenin genel kritiğini yapın, seçiminizi ona göre yapın gibi herkese uzak bir şey söylemeyeceğim. Çok net demek istediğim şey, kesenize göre hareket edin, özenti olmayın, almaya gücünüz olsa da almalıyım duygusundan kurtulun. Alın, fakat aynı hakka dahil olmayanları bir yanda kibarca tutun. Zorunlu bir ihtiyaç gibi göstermekten vazgeçin. Birilerine yetişmek sizi eksiltmesin. Sizin duruşunuz telefon markanızla ilgili değil. Eğer bunları biliyor, kendinize hâkim olamıyorsanız, bunu dizginlemenin yolunu araştırın derim.

‘Zaten değiştirecektim, yenisini almak istiyorum’ gibi sözlere eyvallah ama bu, burnumda et vardı estetik yaptırdım sözüyle benzeşmedi mi?