Pankreas kanserinin ve kanserin nedeni susuzluk olabilir savım

26.01.2016 09:06:30
A+ A-

Felsefenin tek bir görevi vardır: Herşeyle uğraşmak.
 
Yani felsefe yalnızca felsefe ile uğraşmak değildir; hele felsefe diye felsefe tarihini, felsefecilerin hayatlarını, felsefecilerin sözlerini, felsefecilerin felsefel örneklerini ezberlemek hiç değil. Felsefe bir bilim laboratuarı gibidir ve felsefeci de o laboratuardaki bilimci ya da ilimci. Felsefe ve felsefeci diliyle iş yapar; bilimci eliyle; aralarındaki tek fark budur ki o da yalnızca algısaldır, görünüştedir. Herşeyle ilgilenmeyen felsefeci felsefeci değil yalnızca bir felsefe papağınıdır, felsefe dalkavuğudur, felsefe yalakasıdır, felsefeçalardır. Bruce Lee'nin 'Karatede kuşak ancak karate donunu tutmaya yarar' demesi gibi herşeyle ilgilenmeyen felsefe ve felsefeci de ancak felsefe ve felsefeci gibi görünmeye yarar.
 
Şu sıralar tanık oluyorum ki toplumumuzun ve insanlığın başına bela olan şeylerden biri de pankreas kanseri. Felsenin ve felsefecilerin bilimcilerde olduğu gibi donanımlı, gösterişli, harika, paha biçilemez, somut laboratuarları yoktur; felsefenin ve felsefecinin laboratuarı beyini, ruhu, kişiliği, bir kalem, bir kağıt ve bazan da verilerdir.
 
Bu bağlam dahilinde özelde pankreas kanseri ve genelde kanser üzerine birşeyler söylemek isterim.
 
Veriler ki pankreas kanserinin sigara ve kahve tiryakilerinde ya da içenlerinde ve Afrika'da çok yaygın olduğunu söylüyorlar.
 
Bu durumda bu duruma felsefel olarak şöyle yaklaşılabilir: Kahve, çay gibi şeyler asit olduklarından suyu çekerler ve bulundukları ortamları kuruturlar ve bu yüzden de 'Fazla çay içmek bağırsakları kurutur' denir ve bir de 'Çorba iç, bağırsakların ıslansın' denir. Afrika'nın ve Afrikalıların temel sorunu da sudur yani susuzluktur yani kuruluktur. Bu durumda pankreas kanserini asıl, temel nedeni genelde bedenin ya da kanın, özelde ise pankreasın susuz kalması olabilir.
 
Sigaraya gelince. Tuhaf ki 'Akciğerleri anladık da sigaranın pankreasla ne ilgisi var' diyebilirsiniz. Belli ki içilen sigaraların ziftlerinin, katranlarının bir kısımı(kısmı) akciğerlere giderlerken bir kısımı da ağız suyu yolu ile mideye, bağırsaklara ve pankreasa gitmektedir.
 
Peki sigara katranı, zifti ne yapabilir? Organların üstlerini kaplayarak, örterek onların susuz kalmalarına yani kuru kalmalarına neden olabilir ve bu da kansere neden olabilir. Yani sigaradan akciğer kanserinin nedeni gerçekte sigara değil akciğerlerin dışarıdan susuz yani nemsiz, rutubetsiz yani kuru kalmaları olabilir. Aynı biçimde; ağız sıvısı yolu ile sindirim yoluna giden sigara katranı ya da zifti pankreasa da gidip pankreası katranla, ziftle içeriden kaplayabilir ve pankreasın susuz yani kuru kalmasına ve bu da kansere neden olabilir.
 
Bu açıdan örneğin pırostat(prostat) kanserinin nedeni de genelde bedenin, özelde pırostat bezinini susuz yani kuru yani nemsiz kalması olabilir yani her kanserde temel neden susuzluk yani kuru kalmak olabilir.
 
'Bol bol meyve yiyin, sebze yiyin' denilmesinin yol açağı işlev de bunların sindirim yolunu ve organlarının hep nemli, rutubetli kalmalarını sağlamaları olabilir. Ve sıpor(spor) da kan dolaşımını arttırıp bedenin en ücra yerlerine bile su yani nemlilik göndermesi ile etkin olabilir kansere karşı.
 
Susuz organları bol sıvı içip nemlendirmek, sulandırmak kolaydır ancak kahve, çay, sigara kimyasalları ile kaplanmış organlara su içmekle sıvı, nem göndermek pek ya da hiç olanaklı olmayabilir. Bu nedenle birinci önlem bu gibi şeylere tiryaki olmamak; ikinci önlem bol su içmek, üçüncü önlem ise bu gibi şeylerin aşılıp organlara su, sıvı, nem gönderilmesini sağlayacak ilaçların yapılması olabilir.
 
Kanserin c vitaminini ve şekeri çok sevdiği söyleniyor. C vitamini ve şeker hücreleri sertleştirir, katılaştırır; bu nedenle kanserin bunları sevmesi tıkınma açısından değil bunların hücrelere ve organlara sertlik, katılık verip onların kuru, susuz kalmalarına neden olması olabilir.
 
Yalnızca bir olasılık, sav, öneri. Araştırmak bilimcilere kalsın çünkü dediğim gibi felefenin ve felsefecilerin laboratuarları yok.
 
Ve genelde çay, kahve gibi şeyler sigara ile içilir ve sigara içenler genelde yeterli miktarda su içmekten uzak kalırlar ve sigara bir de kanı koyulaştırıp bedenin heryerine uygun miktarda gitmesini önler ve oralarda susuzluk yani kuruluk yaratır ve özellikle yaşlılar su içmeyi unuturlar bile. Öte yandan prostat kanserinin bir nedeninin de idrarı uzun süreler tutmak zorunda kalmak olarak gösterilir ve idarını uzun süreler tutmak zorunda kalan ya da olan insan zaten su içemez.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 26.1.16/08.58