Pek bilinmeyen Google arama teknikleri

19.12.2014 13:45:34
A+ A-

Google'ın o kadar çok özelliği var ki kullanıcıların birçoğu bu özellikleri bilmez. Google, sadece bir arama motoru değil, aynı zamanda günlük yaşantımız üzerinde bizlere en verimli ve en iyi bilgileri vermeye aracılık eden sosyal medya platformları üzerinde en iyi ve en güvenilir hizmetleri sağlayan bir kuruluş olarak yıllardır hizmetini sürdürmektedir.

Özellikle webmasterların Google'ı çözebilmesi adına vermiş oldukları uğraşları gördükçe, her yeni gün farklı yenilikler ile karşılaşması heyecan verici bir nokta olarak gözümüze çarpıyor. Google, bilinmeyen komut özellikleri ile pek çok hizmete olanak sağlayarak bizlere en yararlı bilgileri vermeye çalışmaktadır.

Örneğin bir web sitesi almadan önce site hakkında birçok bilgiye info bilgilerine bakarak ulaşabilmemiz mümkün. Bunun için info:siteadı.com aramasını yaptığımızda karşımıza birden fazla site çıkıyorsa, sitemizin info bilgileri, zararlı dediğimiz hacklink siteleri üzerinde yer alıyor demektir. Bu durumda o sitelerden uzak durmamızın bizlere yarar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Elbetteki Google sadece bu işlem ile değil, pek çok değişik komutlarla bizlere hizmetini sürdürmekte. Eklemiş olduğumuz konuların indexlenip, önbelleğe alınıp alınmadığını öğrenebilmek için ise site:siteismi.com aramasını yaparak girdiğimiz içerikleri takip edebilir, bu sayede hangi konularımızın ne zaman index alıp almadığını öğrenebiliriz.

Devamı için tıklayın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.