Petek masa icadım- Her petek bir masadır

26.05.2015 09:37:39
A+ A-

İcat dedilince ille de ilk kez yapılan birşey anlaşılmaz; var olan şeylerde, var olan şeylerin kullanımılarından(kullanımlarından) başka kullanımlar için yapılan değişiklikler de icat sayılır. Bu bağlamdan olarak eğer bu işi benden daha önce yapmış, bulmul bir kişi varsa kuşkusuz ki bu icadı kendi icadım saymayacağım. Ancak dünyadaki herşeyi izleyemeceğim için şimdlik bu icadı kendi icadım saymak zorunda olacağım ki bu icadı şu ana kadar bir başkası yapmamış ise bir Türkiye'linin hakkı yenmiş olmasın.
 
Bu 'icadıma' 'Petek masa' adını koydum. Bu icat ile her kalorifer peteği bir masa durumuna gelecek. Bu iş için; daha önce icat edilmiş olan yani benim icat etmediğim bir icattan yararlanacağız: Kalorifer peteğileri(petekleri) için icat edilmiş, geçmeli çamaşır kurutma askılığı.
 
Ben bu askılığa çamaşır kurutma dışında yeni bir işlev, amaç, durum kazandırdım ve onu bir masa durumuna getirdim. Yaptığım tek şey bu askılığın üzerine, uygun bir Mdf ya da sunta ya da tahta ya da uygun başka birşey kestirip koymak oldu. Böylece her kalorifer peteği hem çamaşır kurutma yeri hem de hem kitap okunabilecek, araştırma-inceleme yapılabilecek, yazı yazılabilecek, onarımlar yapılabilecek, yemek yenilebilecek, kahvaltı yapılabilecek, satranç-dama-tavla-oyun kağıtı(kağıdı) oynanabilecek ve daha pek çok iş için kullanılabilecek yerler durumuna geldi yani ben yapılmış bir icat olan çamaşır kurutma askısına yeni bir işlev kazandırdım yalnızca ki bu da görmezden gelinecek bir durum değildir ki özellikle masa sorunu olan, fazla masası olmayan ancak evdeki hemen hemen herkesin kendine bir masa istediği evler için oldukça yararlı çünkü herkese bir masa satın alınmaya kalkılsa bütçeye oldukça yük getirir. Eğer üzerine abanmak da isterseniz daha sağlam, daha dayanıklı metal malzemeden yapılması gerekli bu masanın. Bu masa kalorifer peteği sehpası olarak da, kitaplık olarak da kullanılabilir ve istenildiğinde kolayca çıkarılabilir. Yine de dediğim gibi; eğer bu petek masa icadı daha önce yapılmışsa bunu kendi icadım saymayacağım.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 17.12.14/15.14