Picsi yöntemi Nedir ?

26.05.2014 11:54:27
A+ A-

Gebelik için sağlıklı bir sperm ve sağlıklı bir yumurtanın birleşmesi gerekiyor. Biliyoruz ki, spermin gerçek kalitesi aslında taşıdığı genetik yapıya bağlıdır. Çünkü bu yapı sağlıklıysa yumurtayla başarılı bir şekilde birleşecek ve sağlıklı bir gebelik oluşacaktır. Geleneksel sperm ölçümleri ( sayı, hareket ve şekil ) ile genetik özelliklerin durumu arasında doğrudan bir ilişki aslında gösterilememiştir.
 
Dolayısıyla sperme ait bu değerlerin yanında artık embriyo gelişimine etki edecek gerçek sağlık durumunu da değerlendirmek zorundayız. Önemli olan genetik özellikleri en az hasar görmüş, mümkünse hiç görmemiş spermleri seçebilmek ve yumurta hücresi ile bunların birleşmesini sağlayabilmektir.
 
Sperm hücresinin yüksek büyütmede seçilmesi (IMSI), bazı moleküllere bas kısmının bağlanması ya da bağlanmaması yoluyla seçilmesi (PICSI) yöntemleri bu amaçla kullanıma girmiştir.
 
Bir süredir laboratuvarımızda bu yenilikleri kullanıp hastaların gebe kalma olasılıklarını artırmaya çalışmaktayız. 
PICSI yöntemi dendiğinde şu mekanizma işe karışmaktadır; Hyaluronan adı verilen madde, kadının üreme hücresi olan yumurtayı çevreleyen tabakanın ana bileşenlerinden biridir. Erkek üreme hücresi olan spermin baş kısmı ise bu maddeye (hyaluronana) bağlanmasını sağlayan tanıma bölgeleri barındırır. Olgun olmayan spermlerde bu tanıma bölgeleri olmadığından yumurtaya bağlanamazlar. Dolayısıyla döllenme başarısı da düşük olacaktır. Yumurtaya bağlanmayan yani olgun olmayan spermlerde protein miktarı düşüktür ve DNA kırıkları yani genetik hasarlar artmıştır. Sperm DNA hasarları ise döllenme ve gebelik kayıpları ile doğrudan ilişkilidir.
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.