Pilde sahtekarlık

23.03.2015 15:28:25
A+ A-

Güçlü Türkiye, dev Türkiye, öner Türkiye derken Çin'in ekonomisel anlamda çöplüğü olup çıktık; tek kullanımlık tornavidalar, uçsuz tornavidalar, tek kullanımlık penseler, zehirli ayakkabılar, zehirli tespihler gibi hem dayanıksızlık hem de zehir saçan bir ekonomi okyanusunda hayatda(hayatta,yaşamda) kalma savaşımı(mücadelesi) kahramanı olup çıktık.
 
Pillerin altlarında ya da üstlerinde ya da yanlarında ya da biryerlerinde son kullanım tarihileri(tarihleri) yazar ve pil hem depolarda hem de raflarda bekleyen birşey olduğu için yazılı olan son kullanım tarihileri biraz atmasyon olur yani pillerde yazılı olan tarihler üretim tarihileri değil son kullanım ya da bayatlama ya da pillerin pillerinin bitmesi tarihileridir ancak ne kadar atmasyon olursa olsunlar Çin ülkemizi bazılarının Osmanlı fetihleri rüyasında, avuntusunda, hayalinde, ekonomi alanında istila edinceye kadar piller yine de hiç değilse birkaç ay dayanırlardı, gerekli yerlere takıldıklarında yani yeni alınmış bir pil gerekli yerine takıldığında insanların ağızlarından 'Aaa, bu pil bitik!' türü sözler çıkmazdı. Sağolsunlar Akp ve Çin sayesinde ağızlarımızdan bu dizenin de çıkması olanaklı oldu.
 
Çok ünlü, ahtapotun kolları gibi hemen hemen her yerde Avm'leri olan bir Avm nefis kültürünün ve istilasının bir Avm'sinden kalem pil satın aldım, dört tane. Pillerin altlarında son kullanım yani pillerin bayatlama tarihi yani kullanım dışı kalmaları tarihi olarak '10-19' yazıyordu yani 2019 yılının 10. ayı. Oha! Yani bu kadar da atmasyon olmaz değil mi? Çin varsa oluyor demekki(demek ki). 'Neyse' dedim, 'dört yıl değil de bir yıl dayansın yeter'; duvar saatine takacağım. Neyse pili duvar saatinin gerekli yerine taktım ancak ne göreyim? Saat 'Ihhh' diyor 'Tık' demiyor. Saniyesi ayyaş gibi olduğu yerde sallanıp duruyor. Neyse ötekini takdım. O da aynı. Demek birlikte içmişler. Bir tane daha takdım(taktım), o şimdilik çalışıyor, demek ki içkiyle arası yokmuş. Bakalım kaç saat ya da kaç gün çalışacak o da. Ben olsam çalışmam; hergün, aylarca aynı yerde döndur(dön dur), çok sıkıcı bir iş, üstelik de ne yemek var ne parası; yalnızca bir yatacak yere günlerce, haftalarca, yıllarca çalışılmazki(çalışılmaz ki). Ulan pil; Çin'e ve Akp'ye inat edip aylarca çalışayım deme sakın haa! Akımını keserim senin!
 
Ey üzerilerine(üzerlerine) 2019 yazıp da pilleri 4 yıl önce emekli eden zihniyet; pilleri işe alıp iki saniye sonra emekli eden zihniyet; işçileri, memurları da beş yıl önce emekli ediversen ya?
 
Yahu yoksa bu kalem piller kendilerini kalem sanıp mı çalışmıorlar? Pil yerine kalem taksak saat çalışır mı acaba? Belli olmaz hiç; Çin kalem pilleri kendilerini kalem sanıyorlarken Çin kalemleri de kendilerini pil sanıyorlardır?
 
Yahu Çin, yumurtanın bile sahtesini yaptın; bir de sahte de olsa akıl, vicdan, merhamet, barış, huzur, demokrasi, adalet, özgürlük, insan yapsana? Dünyada çok büyük kıtlıkları var da.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 23.3.15/15.21