Portal web sitesi tasarımlarımı nasıl olmalı

29.11.2014 04:40:09
A+ A-

20'li yüzyılların vaz geçilmezi portal siteleri, şimdilerde önemini yitirmiş gibi görünseler de kendi alanlarında hız kesmeden kendi alanlarında yolarına devam etmektedirler.
Kelime anlamı büyük giriş kapısı anlamına gelen "portal" olarak ta tanımlanmaktadır.
Birden çok çeşitli içeriği içerisinde barındıran web sayfalarına verilen isimler dir.
Portallar genel olarak iki farklı tasarımdan meydana gelmektedir. Yatay ve Dikey olarak tasarlanan portal web siteleri 2 farklı şekilde hizmt sunmaktadır. Yatay portal web sitesi; kategori, ağaç dizilimi şeklinde hizmet sunmaktadır. Dikey portal web siteleri ise haber, spor, moda ve magazin gibi diziliş şekliyle hizmet vermektedir.
Portal web siteleri kendilerine özgü özellikler barındırmaktadır. Navigasyon Menü ögesi olarak adlandırılan porta ların vazgeçilmez gezinti çubuğu, portal web sitelerinin en önemli elemanıdır. Olabildiğince vurgulu ve göz önünde olası gereklidir.
Portal web tasarım çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemlileri, modüler ve akıçı bir yapıya sahip olarak hazırlanmasıdır.
Tam olarak görsel bütünlüğün sağlanması, butonlar, linkler, açıkcası tasarımın tam olarak tamamlanması ideal bir portal tasarımını gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Karmaşıklığa sebebiyet verecek, simetrik olmaya buton, resim ve grafilerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Kaynak web sitesi : http://aceksemedia.com/web-tasarim/portal-web-sitesi-tasarimlari.html YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.