Prof Canan Karatay'ın hırçınlığı fazla yumurtadan mı?

08.06.2015 19:30:22
A+ A-

Benim yazılarımın temel, ana, öz özelliği kesin bilgiler vermek değil felsefel, bilimsel düşünmeyi sağlamaktır çünkü benim laboratuarım ve dünya çapında bir haber ağım yok gerçekleri, doğruları araştırmak için ve Abd'den ya da Ab'den gelen her bilgiyi de, bilimsel konulardaki bilgiler olsalar da hemen doğru, gerçek olarak kabul edersek işimiz var demektir ve felsefeden, bilimden, dünya tarihinden hiçbirşey anlamamışız demektir. Benim yazılarım Einstein'ın bilimsel kitaplarından çok Jules Verne'in bilim amaçlı kitaplarına benzer yani sonuç vermeye değil düşündürmeye yöneliktirler daha çok. 
 
İnsan hayatın ya da yerleşim yerinin acılı yönünü seçerse acılı yaşar, mutlu yönünü seçerse mutlu yaşar ancak mutluluk ile sorumsuzluğu, duyarsızlığı biribirine karıştırmadığımızda, seçilenin mutluluk değil sorumsuzluk, duyarsızlık, bencillik, yozluk olduğunu da anlarız çünkü çağımız 21. yüzyıl da olsa, bilim ve teknoloji doruğu bir çağ da olsa demokrasinin, bilimselliğin, insan haklarının, adaletin, uygarlığın, dostluğun, barışın içinde değil de barbarlığın, vahşetin, terörün, diktatörlüğün içinde çırpınıyor olması hem insanlığın mutluluğa hem de mutluluğun insanlığa henüz hazır olmadığını gösteriyor ki bu durumda mutluluk denilen şey gerçekte duyarsızlık, sorumsuzluk, bencillik, yozluk gibi şeylerden başka şey değildir. 
 
Felsefe insanları rahatsız eder çünkü felsefe kendikendisini(kendi kendisini) insanlar, insanlık, insanca bir dünya için rahatsız eder. 
 
Çocuklar çikolatayı ve haşlama yumurtayı çok severler ve onlarla çok mutlu olurlar yani onları yediklerinde. Yetişkin, olgun insanlar mutlu olmak için çocukların seçtikleri yolları seçmemeliler ve örneğin kitap okumakla, bilimle, teknoloji ile uğraşmakla mutlu olmalılar. Dünyada ve çevremizde durum böyle iken bir ya da on çikolata ya da yumurta yiyip mutlu olmak gerçekte mutluluğu değil vicdansızlığı, sorumsuzluğu, bencilliği, nefsi, yozluğu seçmektir ki kötülükler de, yanlışlar da insanları ve öyle ki koskoca toplumları mutlu edebilir. 
 
Prof Canan Karatay 'Günde 10-20 yumurta yiyebilirsiniz ancak köy yumurtası olmalı' diyor. Peki bir yumurta köy yumurtası olunca içindeki çinko yok mu oluyor ya da çok mu azalıyor? Çinko ne mi? Çinkonun yetersizliği de fazlalılığı da insan sağlığına büyük zarar verir ve çinko yumurtada çok bulunur. İnternetde; günlük çünko gereksinimi yetişkinlerde 8-20-50 Mgr diyenler de var 2-3 Gr diyenler de; ben 'sbu.sağlik.gov.tr'nin bilgisini doğru sayacağım, o da 'Günlük çinko gereksinimi 20 Mgr altındadır' diyor yani anlaşılıyor ki çinko konusu yeni bilimsel araştırmalara gerek duyan bir konu durumuna gelmiş. Boyu, kiloyu ve yaşı da ve yumurtanın ağırlığını da ayrıca değerlendirmek gerekir. Çinko fazlalığı örneğin sinirliliğe, öfkeliliğe yol açar; bedendeki(vücuttaki) demir ve bakır miktarını azaltır ki bu da kansızlığa ve dolayısıyla sinirliliğe, hırçınlılığa, titremelere ve başka sağlıksızlıklara yol açar. Yani fala yumurta yemek en başta çocuklarda kansızlığa, sinirliliğe, öfkeliliğe, hırçınlığa, dikkat eksikliğine, öğrenme-anlama güçlüğüne yol açabilir. Bir yumurtada 0.6 Mgr çinko olduğu ileri sürülmüş bir internet sitesinde ancak yumurtanın ağırlığı verilmemiş; demek ki günde on yumurta yenilse enaz 6 Gr çinko alınmış olacak. 100 Gr kabak çekirdeği günlük çinko gereksiniminin tamamını karşılarmış; günde 100 Gr kabak çekirdiği yiyen birinin bir de günde on yumurta yediğini düşünün. Bir yumurtada 0.6 Mgr çinko olduğunu varsayarsak on yumurtada 6 Gr çinko yapar. Çinko beslenme kaynaklarımızda oldukça çok bulunan bir mineraldir yani eksikliğinden çok fazlalığından söz edilebilecek birşeydir. Çinko hastalıklardan korur deniliyor ancak her hastalığın kendine ait, kendine özgü nedenleri de vardır; örneğin hergün yeterince çinko alsanız da örneğin b vitamini almazsanız ya da yetersiz alırsanız çinko sizi b vitamini eksikliğinin ya da yokluğunun neden olduğu hastalıklardan asla korumayacaktır. Günde 10-15 çiğ yumurta içen bir vücutçunun yüzünden allerine ayaklarına kadar sızıntılı, akıntılı yaralarla dolmuşdu(dolmuştu), öyle ki ayaklarına basarken büyük acı duyuyordu ve ancka bastonla dolaşabiliyordu ve ilaçlarla, doktor tedavisiyle ölümden zor kurtulmuşdu(kurtulmuştu). Yumurta konusunda verilen bilgiler birbirlerini tutmamaktadır; anlaılıyor ki yumurta konusunda yeni bilimsel araştırmalara gerek vardır. Ayrıca çiftlik tavuklarının yemlerinde, tavukları hastalıklardan daha iyi korumak için daha çok çinko olabilir. Ayrıca yumurtanın içindeki vitamin ve mineral değerleri verilirken yumurtanın ağırlığı da verilmelidir. 
 
Bazan Prof Canan Karatay'ı televizyon yayınlarında, konuklarının ya da telefondan, internetten soru soranlarına karşı oldukça sinirli, öfkeli, hırçın davrandığına tanık oluyoruz. Acaba bunun nedeni; çok yumurta yemesinin ya da çinkoyu çok alması mıdır? Bence birgün yumurtanın beden sağlığına katkısından çok insanlığa büyük zararı birgün anlaşılacaktır ki bu konuda yazılarım da var ve bu konuda yazmayı da sürdüreceğim. Abd verilerine tabu gibi bağlanan Prof Canan Karatay kimbilir belki de bilim ormanlarında bir avcı değil de ava giderken avlanan bir avcıdır? Prof Canan Karatay'a önce şunu iyice bir öğrenmesini öneririm: Özelde Abd'ye, genelde Batıya asla güvenme. Ona bir önerim daha var: Kendine, özel bir bilim laboratuarı kur ve herşeyi orada araştır. Acaba Prof Canan Karatay günde ne kadar çinko aldığını hesaplıyor mu? 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 24.10.14/09.12