Psikanaliz Günlükleri

01.06.2015 02:15:11
A+ A-

-Giriş-

Geçenlerde uzun süredir görmediğim bir arkadaşımla buluştuk.  Hoşbeş ediyoruz.  Derken konu döndü dolaştı bizim Freud'a geldi (sanırım ben getirdim oraya). 'Şu herşeyi cinselliğe bağlayan adam değil miydi o?' dedi. Tamam ama bu kadar basit değil dedim. Oracıkta Siggy'den biraz bahsedince merakınını gizleyememiş olacak ki gözleri faltaşı gibi açıldı. 'Biraz daha anlatamaz mısın?' dedi.

'Anlatırım ama duyacakların hoşuna gitmeyebilir' dedim.

'Nasıl yani?' dedi merakı gittikçe artıyordu.

Şaka yaptığımı söyledikten sonra gücenmesine fazla fırsat vermeden konuyu değiştirmeye çalıştım. Ancak arkadaşım şu işin aslını öğrenmeye çalışıyordu. 'Bak, artık psikiyatristler öyle fazla Freud falan takmıyorlar dedim. Hatta biri de ondan historical artifact olarak bahsediyor.'

Niye öyle demişmiş. Yahu bilmiyorum canım. Herhalde birçoğunu çok kızdıracak laflar etmiş olacak. Bu her yerde böyledir: At ölür meydan kalır..

Şimdi sen Freud'u at ile özdeşleştirip ne demek istiyorsun acaba diyince, tamam sen bu işi çözdün artık dedim ve meseleyi enikonu kapatmış oldum. Niye hızlıca geçiştirmeye çalıştığıma bir anlam veremedi. Ben de anlamamıştım neden acele ettiğime.. Bir şey bende anksiyete yaratıyordu.

Fakat kafama takılmadı da değil. Zamanıyla bir iki kitap okumuştum hakkında, ama benim de bildiklerim sınırlıydı sonuçta. Eve döndüğümde uzun süre kafamdan uzaklaştırmaya çalıştım. Ancak derinlik psikolojisi bir karadelik gibi aklımı çelmeye başladı. Elimi korka korka, rafta duran 'Ruh Çözümüne Giriş Konferansları'na uzattım. Sonrasını hatırlamıyorum.

Üzerinden 3 sene geçmiş. Bu halde psikanaliz hakkında bilgi birikimim biraz daha artmış durumda.

İşbu yazı serisi (eğer ömrü seri olmaya yeterse) biraz psikanaliz dedikodusu yapma amacını güdüyor. Bazen ben de kendi katkılarımı sunacağım elbette. Baştan anlaşalım, burada yazdıklarım sadece beni bağlar, bir ruh sağlığı profesyoneli olmadığım için hassas konularda buradan 'tıbbi yardım' almayınız. Öte yandan, mizahi bir üslupta olduğu için sadece keyif almanın amaçlandığını farkedersiniz. O arkadaşımla artık pek görüşmüyoruz, ancak bu yazıları görse çok sevineceğinden eminim. Kimbilir belki de artık merakını gidermeye yardımcı olabilirim. Son olarak, kasıtlı ya da kasıtsız yanlış anlamalar ve dil sürçmeleri bana aittir. Diğer her şey aziz Freud ve 'Çarşamba Toplantıları'ndaki arkadaşlarına.. Öyleyse başlayabiliriz.

 Haydi çocukluğunuza inelim.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.