Radikal bir karar ve Radikal artık dijital

21.06.2014 12:48:10
A+ A-

Sabahtan beri Radikal web sitesinde dolanıyor, şunları şöyle yaptık, böyle bu günlere geldik diyenleri, veda ve kısa bir ara ile kısa paslaşmalar yazılarını okuyor, dua bitmez diyenleri teker teker anlamaya çalışıyorum. Dayanamıyor, yerimden kalkıyor ve uzun zaman sonra bir gazete almak için mahalle bakkalına gidiyorum. Gazete standına uzun uzun baktıktan sonra en altta, rüzgardan veya güneşten biraz buruşmuş bir tane Radikal gazetesi görüyorum. Hemen alıp kasaya gittiğimde market sahibinin "kaç lira" o deyişi ile, Radikal bugün çok iyi bir karar vermiş oldu diyorum kendi kendime.
 
Radikal gazetesi, bugün son defa gazete standlarında yerini aldı. Yarın istesenizde artık olmayacak. Gazete bir ticari müessese. Kar-zarar elbette düşünecek. Her şeyin elbette bir maliyeti, bedeli var. Bu maliyet karşılamadığında kapatmak zorunda kalacak. Gazete yöneticileri bile bile zararına gazete çıkaramazlar. Çıkarsalar da nereye kadar.
 
Radikal, 21 Haziran 2014 tarihinde son defa basılı olarak yayınlanacak dendiğinde sosyal medya yorumlarına uzun uzun bakmış, sanırım herkes gazete okuyor demiştim. Hatta ben niye okumuyorum diye homurdanmıştım. Oysa, gazetede yayınlanan haber ve yorumları  ben anında öğreniyor, gazetede yazan yazıların eskimiş, güncelliğini yitirmiş haber olarak görüyordum. Hele hele Türkiye gibi 5 dakikada bir gündemi  değişen yerde yaşıyorsam gerisini siz düşünün.  Hani hep bahsedilen matbaa, kağıt kokusunu ise bencillik olacak ama zaten işim gereği her gün fazlasıyla alıyordum. Yani, istisna dışında basılı gazete okumama gerek yoktu. 
 
Bence, bir zaman evlerde raflarımızı süsleyen ama okumadığımız ansiklopediler gibi basılı gazeteler hatıra olarak kalacak. Teknoloji onları sadece ev eşyası, süs olarak bıraktığı gibi basılı gazetelerin sonuda o yönde ilerliyor. Bakmayın siz sırf birileri tarafından kar - zarar düşünmeden desteklenen ve bedava kapılara bırakılan gazetelere. Onlar gazete değil birilerinin reklam broşürü . 
 
Radikal kapanmadı yeni bir şey deniyor... 
 
Kabul etmeliyiz ki, artık her şey dijital. Hatırlarsanız, eskiden kaset satışları milyonlarca olan sanatçılar, içinde 15  adet şarkı bulunan kasetler çıkarmıyor. Bir veya iki şarkılık albüm veya single bazen tek video hazırlıyorlar. O çıkardığı şarkının internette izlenme sayısı ile yeni konserler alıyor yeni dizilerde başrol oynuyor. Yani onlar çoktan dijitalleşti. Devir artık tiraj değil tık sayısı.
 
Radikal, riskli ama denenmesi gerekeni yaptı. Adına yakışır şekilde radikal bir karar alıyor ve sadece dijitaldeyiz diyor. Yayın politikasında değişiklik yapmadan teknolojik gelişmelere göre adım atıyor. Zaten bu işi yapıyorsanız mutlaka siz de dijitalleşmek ve zamana uymak zorundasınız. Aksi halde, sistem içinde kaybolup gider ya da birilerinin emir eri olursunuz. Ben de olsam 20.000 tirajda inat etmek yerine, bir milyondan fazla kişiye hizmet eden yolu seçerdim. Radikal'e bu yolda destek vermek her internet okuyusucusunun, yazarının görevidir.
 
Radikal çalışanları için zor bir gündür elbet. Yılların emeği vardır.  Mutlaka işinden ayrılmak zorunda kalanlar olacaktır. Malesef, üzülmekten başka bir şey elimden gelmiyor. Yeni yolculuklarında başarılar dilerim. Hayat işte... 
 
Radikal blog yazarları olarak bizler için değişen bir şey yok. Şahsen yine kafama eserse yazmaya devam edeceğim. Bir beğeni, bir paylaş tuşunu çok görseniz bile yine buralardayım. 
 
 
 
 
Sevgiyle kalın...
 
Cevdet Aykan Demir
 
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.