Rekortmen virüsler!

15.02.2016 00:28:59
A+ A-

 

En büyük virüs pitovirüs isimli, amipleri hasta eden bir virüs türüdür. Sibirya'da 30.000 yıllık buzun altından çıkan virüsün hala enfeksiyon yapabilmesi bilim adamlarını hayrete düşürmüştür. 1.5 mikrometre büyüklüğündeki virüs çok küçük bakteri türlerinden daha büyüktür. Oval bir şeklin ucunda küçük bir açıklığı vardır. Bu açıklığı petek yapısında bir tıkaç ile kapatır. İki iplikli DNA'sı bulunur ve kendisinden sonra en büyük virüs olan Pandora virüsünden daha az DNA'ya sahiptir.

En uzun virüsler ise son zamanlarda çok tanınan Ebola virüsünün aile bireyleridir. Boyları 800-1000 nanometre olan türleri bulunur. İplik gibi ince ve uzun yapılıdırlar. 

En küçük virüs, Porsin sirkovirüs isimli 17 nanometre çapındaki bir virüstür. Bilinen en küçük DNA dizisine sahiptir. Hücrelere nasıl girdiği tam çözülememiş olsa da çok sayıda hücre tipini hasta edebildiği biliniyor.

En korkutucu virüs ise tartışmasız AIDS ya da HIV virüsüdür. Sadece 2000 yılında tek başına 3 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Tüm dünyada 36 milyondan fazla kişi bu virüsü taşımaktadır. Tek başına insanları öldürmez ancak savunma sistemini zayıflatarak grip gibi kolay atlatılabilecek hastalıklara karşı kişiyi savunmasız bırakır.

En öldürücü virüs ise grip virüsüdür. Pek çok kişi hayatında birden fazla kez grip geçirmiş olsa da, 1918 yılındaki grip virüsünün dünya çapında 40-50 milyon kişiyi öldürdüğü düşünülmektedir. O zamandan beri bu kadar öldürücü etkisi olan bir grip virüsü olmamıştır.

Gözle görülemeyen virüslerin ne kokusunu duyabiliriz, ne de onları fark edebileceğimiz bir duyumuz var. Ama onlar canlıları kolayca bulup, doğru şekilde hareket edip, ele geçirebilirler. Bazılarının sergiledikleri akıl ise, yıllardır tedaviler araştıran doktor ve bilim adamlarını yenmeye devam etmektedir. Ve görünmez dünyanın tartışmasız en gizemli varlıkları olma özelliğini ellerinde tutmaktadırlar. Virüsler bu özellikleriyle Allah'ın sonsuz aklını görebilmemiz için yaratılmıştır. ­Allah'ın dilemesiyle, insanın gözle görülmeyen bir virüse karşı nasıl aciz kalabileceğine şahit olması için var edilmiştir. Yeryüzündeki tüm mükemmel eserler gibi, bu canlı da bu eserin Yaratıcısı olan Rabbimiz'in gücünü ilan etmektedir. Kimi insanlar kabul etse de, etmese de bu mutlak olan bir gerçektir.

"Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır." (Bakara Suresi, 164)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.