Responsive Web Tasarım

31.10.2014 20:46:31
A+ A-

Sürekli gelişen bilim ve teknoloji ağlarından biri olan internet, hız kesmeden kullanıcılarına yeni imkanlar sunmaya devam ediyor. Artık günümüzde insanlar internet ağı üzerinden, markete, mağazaya veya hizmet sunan bir alışveriş merkezine gitmeden tüm ihtiyacını internet denilen ve her yerden erişim sağlanabilen ağ üzerinden halledebiliyor. İnternet ağı üzerinde sürekli hizmete açık olan web siteleri sayesinde alışveriş yapabiliyor, bilgi edinebiliyor, online kütüphaneler aracılığıyla kitap okuyabiliyorlar. 
 
Bu olanakları örneklerle çoğaltmak oldukça kolay. Örneğin bir bankanın, internet bankacılık hizmetinden yararlanarak finansal transferler, yatırımlar yapabiliyorlar. Burada tamda karşımıza çıkan internet kullanım alanları, tam anlamıyla erişim sağladığımız elektronik cihazlar devreye giriyor. 
 
Örneğin bir web sitesini ziyaret edebilmemiz için günümüz teknolojisine ve koşullarına uygunluğunu sağlamata bizlere düşüyor. bir internet sitesine her mobil aygıttan bağlanabilmemiz için, hizmet sunan internet sitesinin responsive web design diger bir adıyla uyarlı web tasarım anlamına gelen web teknolojileri hizmet sağlıyor. responsive web tasarım yeni gelişen web teknolojilerinden en önemlilerindendir. Sağladığı imkanlar ise kullanıcıları bilgisayar kullanımına ihtiyaç duymaksızın, akıllı cep telefonlarından (smart phone) internet ağına katılarak web sitelerinde sörf yapmamıza olanak sağlar. 
 
Responsive Web Tasarımının Farkı Nelerdir Demek Gerekirse ?
 
Kısaca; Smart telefonlarınızdan responsive desteği sunan internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Tüm kullanıcılara hizmet verdiği için arama motoru dostudur.
Ziyaret ettiğiniz internet sitesindeki resim, makale, video gibi içerikler kullanmış olduğunuz mobil aygıtınıza göre kendini uyumlu hale getirir.
Responsive web Tasarımı Yapılırker Proğramcıların Kullandığı Genel Proğramla dilleri
HTML 5 + CSS3 + PHP YA DA ASP.NET dir.
Response web tasarımı yapılırken kullanılan flash, benzeri animasyon yazılımları responsive web sitesinin ağır çalışmasına, verimliliğinin düşmesine ve mobil uyumluluğunun bozulmasına sebebiyet verebilir.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.