Sağlıklı erkekler üzerinde yapılan ilaç deneyleri

20.01.2016 13:00:25
A+ A-

Geçenlerde Fransa'da yapılan bir ilaç denemesi sonucunda bir kişinin beyin ölümü yaşaması ve beş kişinin de hastahaneye kaldırılmasıyla ilgili haberi duyduğumda yazıklanmıştım kobaylara. Biz bir aspirin içmeye bile korkarken, insanlar nasıl oluyor da, rahatlıkla üzerlerinde deneyler yaptırabiliyorlar diyerek bir kez daha hayrete şayan bulmuştum olayı.

Böylesine ilahi bir işin içinde zerre kadar bilimin olmaması yaşananları daha da vahim bir hale getiriyor aslında ki, hem denekler, hem de deneyenler açısından geçerli bu: İlaç şirketleri piyasaya sürecekleri yeni bir malın ön araştırmasını yapıyorlar ve bazı insanlar da bu iş için bir süreliğine, para karşılığında, vücutlarını kiralıyorlar. Olayın aslı bu.

İnsanlar ölmüş, kalmış, sürünmüş, kimsenin umurunda değil.

Denekler genelde bir ek gelir olsun, seyahat paraları çıksın, ya da okul masrafları karşılansın diye yapıyorlar bunu. Part-time bir iş gibi görüyorlar. Biraz ilaç, birkaç yerde morluk, birkaç gün hastahane, ne olacak yani diyorlar. Ölmedik ya. Herşeyin bir riski var. En azından Avrupa' da.

Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da sıkı denetimler sonucunda test ediliyorlar kobaylar ama geri kalmış ülkelerde, okuduğum haberlere göre Türkiye bu alanda altıncı sırada yer alıyor, insanlar ucuz ve yasalar esnek olduğu için büyük ölçüde kazalar oluyor deneyler sırasında.

Sıkı kontrollerden kaçmak ve maliyeti düşürmek adına kobaylar ve klinik deneyler fakir ülkelere taşınıyor bu yüzden.

Günlüğü birkaç dolara kobaylar buluyorlar şirketler ve ilaçları hangi ülkenin insanları üzerinde denediklerini belirtmek zorunda değiller: Kağıt üzerinde herkes insan.

Ölümlerle sonuçlanan, hastanın izni alınmadan yapılan deneyler, Nijerya'da denek olarak kullanılan çocuklar, kimsesizler, ölüm mahkumları falan derken hiç masum değiller yani bu konuda.

Kobay olmak tabi prensip olarak tamamen 'gönüllü' bir olay ve Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi, yutarak, uyuşturucuyu midede taşımaktan daha legal bir yöntem ama ilaç şirketlerinin mafyadan çok ta farklı olmadıklarını hesaba katttığımızda devlete düşen, bu konuda halkını bilinçlendirmek ve yasal olarak korumak.

Deneklerin ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmaları, ilaç kullanmamaları, herhangi bir bağımlılıkları ve allerjileri olmaması gerekiyor ama hepsinden de önemlisi, erkek olmaları gerekiyor.

Kobaylar genç ve sağlıklı erkekler arasından seçiliyor yani, çünkü kadın hormonları araştırmaları etkiliyormuş. Mazerete bakın. Buradan, tüm ilaçların erkekler üzerinde denendiği gerçeğini bir kez daha belirtmekte ve altını çizmekte fayda var. İlaçların kadın vücudu üzerindeki etkileri ile ilgilenilmiyor yani. Haberiniz olsun.

İlacın erkeği, kadını olmuyor ama geriye kalan herşeyde, beyin de dahil,  kadının ve erkeğin farklı olduğunu ispatlamak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar erkek bilim adamları.

Aralarında anlaşmışlardır kesin ilaç firmaları, bu konuda. Hiçkimse yapmayınca, rekabet te olmuyor tabi. Mis.

..............İlaçlar piyasaya sürülmeden önce labaratuvarlarda test ediliyor, daha sonra hayvanlarda ve insanlarda ama bu aşamaya gelinceye kadar en az bir beş yıl geçmiş oluyor.

İlk etapta düşük bir dozajda kobaylara verilen ilacın vücuttaki etkileri ölçülüyor. Ne kadarı kullanılıyor, ne kadarı atılyor diye. İlk denemede bir kaza çıkmıyorsa eğer, ikinci etaba geçiliyor.

Bu etapta hastalar üzerinde uygulanıyor ve dozaj ayarı yapılıyor.

İlacın güvenli olduğu ve iyileştirici etkisi tespit edildiğinde daha fazla hasta üzerinde deneniyor ve hale hazırdaki ilaçlarla kıyaslanıyor.

Sonuç kayda değer ise, ilaç olmaya hak kazanıyor haplar ve piyasaya sürülüyorlar.

Bir süre sonra ilacın uzun vadedeki etkisi ve yan etkileri araştırılıyor falan derken, bir on, oniki yıl sürüyor işlem ve atı alan da Üsküdar' ı çoktan geçmiş oluyor.

http://www.milliyet.com.tr/fransa-da-ilac-denemesi-

http://www.milliyet.com.tr/ilac-deneyleri-icin-turk-kobaylar/yasam/haberdetay/07.12.2010/1323128/default.htm

faciasi/dunya/detay/2179408/default.htmhttp://www.proefpersoon.nl/pages/5/Proefpersoon-worden/Hoe-werkt-geneesmiddelenonderzoek.html

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.