Sarışınlık üzerine çeşitlemeler

24.02.2015 19:28:52
A+ A-

Hödüğün biriyle Rusya tarihi üzerine tartıştım. Konuyu oturup yeniden okumakla zorunlu hissettim kendimi. İyi ki de öyle yapmışım. Konuyla ilgili yeni bilgisel gelişmeler olmuş.

Hemen ara nağme: Akıllıların ve bilgililerin, aptallardan ve cahillerden öğrenmesi ama tersinin bir türlü gerçekleşmemesi beni hep güldürmüştür ama acı acı...

Efenim, ortaya çıktı ki Ruslar, hem Vikingler, hem de Türkikler tarafından şaapılma bahtsızlığına uğrayan ilk ve tek halk olmuşlar. Sarışınlıkları Vikingler'den, karaşınlıkları Türkikler'den geliyor. Ruslar, tarih sahnesine ilk kez 882 gibi çıkmışlar, yani Viking Çağı'nın bitmesinden sonra.

Bir ara nağme daha:

Vikingler, 800'lü yıllarda tüm Avrupa'nın canına okuyup, bugün sarışın Laz varsa, nedeninin de onlar olması gibi, çok uzun süreli etkiler yaratmışlar. (Eski Yugoslavlar da sarışınlıklarını Vikingler'e borçlular. Ve artı Afganistan'daki sarışınlar da, İskender'in proto-Viking paralı askerlerine varlıklarını borçlular. Ve artı Anter'in bahsettiği, sarışın Kürtler olan Alman aşiretinin sülalesini de Vikingler şeyttirmiş olmakta.)

Ancak, öğrenilmiş ki Dünya'daki tek genetik sarışın grubu onlar değil. Batı Avustralya'daki Aborijinler, yalıtılmış bir nüfus olarak, çocuklarda % 90-100 olmak üzere sarışınmışlar. (Büyüdükçe sarışınlık, hafiften karaşınlığa dönüşüyor ki bunu çevremizde gözleyebiliyoruz zaten.)

Bu önemli, çünkü Vikingler'in torunları bundan 11 milenyum önce sarışınlığa evrilip, yalıtık olarak öyle de kalmışlar. Ancak Aboriijinler, tropikal bir bölgede. Yani sarışınlık, Buzul Çağı'nın doğrudan bir evrimsel gerekliliği değil. Daha çok onlar da coğrafi yalıtılmışlık içinde kaldıkları için öyle kalabilmişler. Sonra karaşınlar geldikçe, az biraz koyulaşmışlar.

Artı, insanda sarışınlığı etkileyen en az 2 gen var ve bunlar göz rengi için değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Blond

Şimdi gelelim diğer bilgilere:

Nordik yerleşim olarak, Hazar Denizi'nin epeyi kuzeyinde yer alan   Denisova Mağarası, 41 bin yıllık.

Tarih boyunca, güneyde 50-100, kuzeyde 500 yıl gibi olmak üzere, barbarların doğudan batıya ve batıdan doğuya istilaları var. Asyalılar'ın Avrupa'yı istilaları epeyi kayıtlı ama tersi olarak, yalnızca Vikingler'in 800'lü yıllardaki istilası var. Ee, arada 40 milenyum var. Bu da, onlarca kez daha olası göç dalgası demek. Arkeolojik kazılardan gelen bulgulardan, iskeletlerden saç rengi belirleme düzeyine sanırım henüz çıkamadılar ama arayan bulur, onun da bir bilimsel yöntemini er veya geç icat ederler yani. Yeter ki bakmasını bil ki görebilesin.

Dönelim bizim hödüğe:

Tartışma konumuz Ruslar'ın tarihi idi. Ruslar, adlarını Germen-İsveçli kırması bir kabileden almışlar ve neredeyse taa Baltık Denizi kıyısındaymışlar. Espri şu ki Moğol istilası bittikten sonra, istila doğudan gelmesine karşın, Ruslar doğuya yayılmış ve oraları istila etmişler. Cengiz Han sayesinde Kazan Hanlığı'nı kuran istilacı Tatarlar, bugün Rusya'nın sömürgesi / vassalı durumundalar.

Yani, başlangıçta Ruslar, şimdikinden çok daha fazla sarışınmışlar. Artı Danlar'da eskiden hiç karaşın yokmuş, 11 milenyum önce yani. Oysa Dan yönetmen Trier, koyu renk saçlıdır. Ancak Finler, o kadar Türkik şeyyttirmeye uğrasalar da, hala sarışın kalabilmişler.

Bu karaşınlık-sarışınlık izleği, sarışınlığın epeyi resesif (çekinik) bir genetik özellik olmasından kaynaklanıyor. Yani, eğer bir sarışınla bir esmer evlenirse, çocukları büyük olasılık koyu saçlı ve gözlü doğuyor.

Artı bir de şu var: Aborijinler, Avustralya'ya tahmini 60 bin yıl önce gittiler ve oradan geriye hiç çıkmadılar, yani Dünya genetik popülasyonuna katkıda bulunmadılar. Öyle olsaydı, Viking sarışınlığı izleğini süremezdik.

Bakınızdı bir hödüğün bilim tarihine katkılarına: Poposuyla epistemik dağlar deviriyor, o zamanda bir epistemist oturup, onun hatalarını düzeltiyor.

Dipnot: Linki verilen sayfadaki sarışınlık evrimi açıklaması, İnuitler'in (Eskimolar'ın) Asya kökenli olmasıyla daha kolay açıklanıyor. Oysa onların açıklaması, proto-Vikingler'in deniz kıyısında bile balık yemediği için, D vitaminisiz kalıp, açık renkli cilde evrilip, az güneş ışığını D vitamini sentezleme için daha çok kullanma gibi, kulağı epeyi tersten gösteren bir yönde. Zaten İskandinavya'da Vikingler'den daha kuzeyde yaşayan ve balık eti pek yemeyen (Ren geyiği besleyen) Laponlar da sarışın değiller. Yani, bilimciler de hödük olabiliyor, konsensus / paradigma şeyttireceğiz diye...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.