Şarj aletinin ucuzunu güçlendirmek yükseltgemek

22.10.2015 08:33:41
A+ A-

‘Ucuz etin suyu yavan olur’ sözü bu söze teknoloji çelme ve çalım tattığı için günümüzde ya da çağımızda pek ya da hiç geçerli değildir artık.

3-4 ay önce bir Avm’de bir kompresör vardı 15 Tl falan, geçenlerde aynı Avm’de yine bir kompresör vardı ve fiyatı 30 Tl falandı ancak gücü 15 Tl’liğin yarısı kadardı.

Ucuzluk kalitesizlikten, dayanıksızlıktan, yetersizlikten kaynaklanabilir ancak pil şarj(dolum) araçılarındaki(araçlarındaki, aletilerindeki, cihazındakilerindeki) ucuzluk bu gibi şeylerden değil tanesi 50 Kuruş ile 1 Tl arasında değişen iç parçanın eksikliğinden kaynaklanır yani 100 Tl’lik şarj cihazı alsanız da içinde, 10 Tl’lik şarj cihazının içinde olan parçalar öncelikle olacaktır yani elektıronikte(elektronikte) malzemenin iyisi kötüsü olmaz yani örneğin 1000 Tl’lik bir televizyon 100 Tl’lik bir televizyondan 1000 Tl’lik televizyon daha iyi, 100 Tl’lik televizyon dandik, çürük olduğu, 100 Tl’lik televizyonda dandik, çürük elektıronik parçalar kulanıldığı için değil, 1000 Tl’lik televizyonda daha çok parça, malzeme ve emek kullanıldığı içindir yani çürük ipin ucuzluğu durumu elektıronikte geçmez. Teknoloji ilerledikçe teknolojik cihazlar da ucuzlar örneğin bundan 15 yıl önce, insanlar bugüne göre takoz sayılan masaüstü bilgisayarları bile almakta zorlanırken birgün 500 Tl’ye notebook satılacağını kim söyleyebilirdi?

10, 15, 25 Tl’ye pil şarj araçları satılıyor. Ve büyük olasılıkla onlardan pek de mutlu değilsinizdir örneğin onlarla doldurduğunuz şarjlı pillerin aylarca dayanmak yerine 1 ya da 3 günde bittiğini görmekte olabilirsiniz. Sorun o şarj cihazlarının ucuzluğunda ya da dandikliğinde değil; içlerine konulması gereken, perakende satış fiyatı  50-1000 Kuruşluk üç beş parçanın konulmamasında yani imalat(üretim) maliyeti en çok 1 Tl olan üçbeş parça onlara konuluverseydi şakır şakır iyi çalışırlardı.

Bu tür pil şarj cihazıları ya tam dalga doğrultucu(doğrultmaç, köprü diyot) ya da yarım dalga doğrultucu içerirler yani bazılarına iki diyot bile çok görülmüştür ki iki tanesi piyasada, perakende satış fiytı olarak en çok 1 Tl ya tutar ya tutmaz yani elektıronikte kaliteden değil miktardan eksiltme vardır ki bu da ucuzluğa yolaçar(yol açar).

Tam dalga bir doğrultucuda yani il(şehir) cereyanını pil cereyanına çeviren düzenekte  4 diyot vardır; yarımdalga olanında ise 2 diyot. Tam dalga il cereyanının üste ve alt tüm dalgasını doğruya yani çizgiye çevirirken yarım dalga olanı ise yalnızca üst ya da alt dalgayı düze çevirir ve bu yüzden de şarjda daha büyük sorun yaratır.

Bir de regülator tıransistörü vardır yani doğrultuca yani şarj aletinde olması gereken ancak ucuzlarda bu da yoktur ki fiyatı da perakende olarak 1 Tl falandır en çok yani maliyeti daha ucuz. Bu tıransistör, diyot, direnç denilen şeyler öylesine ucuzdurlar ki fabrikadan toptancıya çuvalla, çuval hesabı ya da metreyle satılırlar yani pirinç kadar şeyleri saymaktır bunları saymak.

Peki bu ucuz şarj aletlerini nasıl daha iyi yapabiliriz? Onlardan esirgenen iki diyotu ya da iki kondansatörü onlara ekleyip bunu yapabiliriz; tıransistörü eklemek ise daha çok elektıronik bilgisi gerektirir. Bu yükseltmenin nasıl yapılacağının şemaları internette var. Diyotun çizgili olan yanı katot yani eksi yanıdır, öteki yanı da anot yani artı yanı ancak diyotun eksi yanı artı elektırik verir yani kondansatörün artı uçuna(ucuna) bağlanır. Kondansatörün elektırolit olanı üzerinde ‘-‘ işareti yani eksi işareti olanıdır; öteki uçu ise artı uçudur. Diyotun eksi uçu elektırilotik kondansatörün artı uçuna bağlanır çünkü diyotun eksi uçundan artı elektırik çıkar. Kondansatör köprü diyottan çıkan artı ve eksi arasına bağlanır, lehimlenir; bu kondansatörden sonra ise bir kutupsuz yani elektırolik olmayan bir kondansatör de bağlanabilir. Burada çok önemli olan birşey de kondansatörlerin voltlarının tırafonun(trafonun) çıkış voltunun iki katı kadar olması gerektiğidir yoksa kondansatör patlayabilir ve kondansatörün voltajı tırafonun çıkış voltajının atında ise kondansatör kesinlikle patlar yani bu işler için bir ölçü aleti yani Avometre gereklidir.

Kondansatör devredeki artık il cereyanını ve parazitleri süzer ve topraklar ve akımın düzgün, dengeli, kararlı olmasını ve devredeki akımın şişkin, dolgun, güçlü olmasını sağlar; diyot ise il cereyanını kırpıp doğrultur yani pile çevirir.

Yani burada anlatmak istediğim, demek istediğim ve anlaşılması gereken şey şudur: Ucuz şarj aletileri(aletleri) daha iyiye yükseltgenebilir yani işe yaramıyor diye hemen çöpe atmayın.

İnterneti biraz da bilgi, kültür için, öğrenmek, bilim, teknoloji için kullanmak hayırlıdır, iyidir; bunu yapmamak ise fitnedir.

Ya da bilenler bilmeyenlere öğretsinler.

 

Necdet Gürçiftçi

Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi

İnternette yayınlandığı zaman: 22.10.15/08.29