Save the last photon for me (Son fotonu benim için sakla)

01.10.2014 21:50:17
A+ A-

30 Eylül 2014. "The Last Light Event" at the National Synchrotron Light Source (NSLS) at Brookhaven National Laboratory.  Doğu yakası saatiyle 16:00'da son fotonu gönderdiler ve ışığı kestiler bir daha açmamak üzere.

1993 yılının Mart ayında bir gece 23:00 civarı gelmiştim bu laboratuvara ilk kez, toy bir fizik doktora öğrencisi olarak. Gece yarısı başlayıp ertesi gün öğle 12:00'ye kadar deney yapabilecektik bize verilen deney süresince. Deney ise  "x-ray absorption near-edge spectra of molybdenum oxides".  Ne kadar da uzak geliyor şimdi o zamanlar.  O deney o zaman ne kadar da önemliydi benim için. Başarılı olmazsa, spektrum alınamazsa dünya karışabilirdi sanki (en azından benim doktora için).  21 yıl geçti o gecenin üzerinden, zaman zaman Amerika'nın diyagonal ucu kadar uzak olsam da (Vancouver, Kanada ) hiç ayrılamadım o laboratuvardan.  Akademik hayattan dört yıl kadar ayrılıp endüstride çalıştığım zamanlar, patronumun beni birisine anlatırken dediği gibi "you can take him from synchrotron but you cannot take the synchrotron from him" (onu "synchrotron"'dan alabilirisin ama "synchrotron"'u ondan alamazsın).

21 yıl önce ilk geldiğimdeki şaşkınlığımı hala çok iyi hatırlıyorum.  Nasıl bu kadar büyük bir sistem 24 saat hiç durmadan çalışabilirdi. Deneyi hazırlayıp işleri olağan hale getirdikten sonra, o gece bütün elektron çemberini (170m) ve deneysel istasyonları teker teker dolaştım.  Her istasyon'daki mekanik ve elektronik donanım benim için inanılmaz bir boyuttaydı.  Buranın 24 saat 365 gün sürekli çalışması, donanımı ve bakımı inanılmaz bir para gerektiriyordu, ve bu koca laboratuvarın ürettiği hiç bir direk ürünü yoktu, bilimsel bilgi birikiminden başka.  İlk defa bu ülkenin gerçekten bilimde ne kadar ileri olduğunun somut kanıtını görmüştüm .  O geceden sonra  yüzlerce kere geldim bu laboratuvara değişik gruplarla, değişik istasyonlara.  Yüzlerce bilim adamıyla tanıştım bu 21 yıl içinde dünyanın birçok köşesinden.  Her gelişimde  bilmediğim ne kadar çok şey olduğunu öğrendim.

Bu gün sat 16:00'da güzel bir törenle son elektronu çemberde dondurup son x-işini fotonunu elde ettiler ve sonra düğmeyi "off"'a getirdiler.  Neden mi? NSLS-II yı başlatmak için, sokağın karşısında NSLS'den  10kat daha büyük ve 10000 kat daha parlak ışık veren yeni laboratuvarı NSLS-II 'yi açmak için.  Dünyanın her tarafından gelecek yeni öğrencilerin ağızlarını açık bırakmak için.  Maddenin fizik ve kimyasını araştırmak ve tartışmak için, fizik ve kimyanın neden zorunlu olduğunu tartışmak için değil.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.