Seçim vaatlerinde teknoloji

23.04.2015 12:44:04
A+ A-

 

Sürekli gelişen, her saniye yeni bir teknolojinin çıktığı bir dünyada, bu teknolojiye ayak uydurmak ve adapte olmak için her türlü kaynağı ayırmak zorunlu bir hale gelmiştir. Siz teknolojiye ne kadar karşı çıkarsanız çıkın, hiç istemeseniz de, ona bir şekilde muhtaç kalırsınız. Yani istemediğiniz bir teknolojiyi gün gelir kullanmak durumunda kalırsınız. Bu yüzden teknolojinin zararlarından çok faydaları üzerinde yoğunlaşarak bu alanda yatırım yapmak en doğru seçim olacaktır. Zaten zamanla, teknolojiyi kullanma özgürlüğü kısıtlanmadan, zararları minimize etme yolları doğacaktır. Ama başta şunun şu zararı olabilir gibi ön yargılarla hareket ederek, halkı bu özgürlükten alıkoymak, başlı başına bir başarısızlıktır.

Ülkemiz her zaman olduğu gibi bugün de teknolojiyi 5-10 yıl geride takip etmektedir. Bu tam bir başarısızlıktır. Sosyal medya aldı başını giderken biz sürekli engelleme konusu üzerinde fikir yürütüyoruz. Acaba şu fikirleri engellemek için şu sosyal medyayı nasıl engelleyebilirim gibi çağ dışı fikirler üzerinde boşu boşuna zaman geçirmekteyiz. Tabi ki insanlara hakaret eden, onların özel yaşamını herkese açan uygulamalara, şahıslara müsaade etmemek gerekir ama bir kişinin yaptığını sen tüm ülkeye mal etmeye çalışırsan özgürlükten bahsedemezsin. Ya da teknolojiyi sadece hakaret unsuruymuş gibi dar bir gözle bakarsan değil 5-10 yıl, 15-20 yılda bile dünyayı yakalayamazsın.

Dünya 4G ile bütünleşmişken ve 5G için yatırım hazırlığındayken bizim hala 3G’de olmamız da ayrı bir meseledir. Zaten biz 3G’ye geçmek için 11 yıl kaybettik. Şimdi 4G’ye geçmeyip 5G’yi beklersek bir 20 yıl daha kaybederiz. O yüzden her şeyi sırasıyla takip etmek gerekir. 4.katı olmayan bir binaya 5.katı eklemeye çalışırsanız o binadan bir hayır gelmez.

21.yüzyılın ve geleceğin vazgeçilmezi teknolojiyi bir de siyasi partilerimizin vaatlerinden değerlendirelim. Bugüne kadar seçim beyannamelerini açıklayan AK PARTİ, CHP ve HDP’nin teknolojik vaatlerine bir göz atalım:

AK Parti Bilim Teknoloji ve Yenilikçi Üretim başlığı altında; bilgiye dayalı ve rekabetçi bir ekonomiye geçiş için kaynak altyapısını oluşturma ve araştırma kapasitesinin, Ar-Ge ve yenilikçilik bilincinin ve üniversite-sanayi işbirliğinin daha da geliştirilmesi, öncelikli kalkınma hedefleri arasında olduğunu dile getiriyor. Ve önümüzdeki dönemde de bu konuda özel sektörü desteklemeyi, kurumlar arasında koordinasyonu güçlendirmeyi ve üniversite, sanayi ve kamu kurumları arasındaki işbirliklerini güçlendireceğini dile getiriyor. 2 olan Bilim Merkezlerini 4’e çıkarmayı, patent borsası kurmayı ve fikri haklar konusuna atıfta bulunmaktadır.

CHP’de Bilgi Ekonomisi Atılımı başlığı altında; yeni teknoloji atılımında kamunun sürükleyici bir güç olmasını sağlayacağını, bilgi teknolojilerinde sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten bir ülke olmayı hedeflediğini, bilgi ekonomisine dönüşüm için yeni teknoloji ve Ar-Ge alanları ile eğitim başta olmak üzere sosyal gelişmeyi kapsayan yapısal reformları gerçekleştireceğini sözünü vermektedir. Bunun olabilmesi için eğitimde eşit fırsatların ve koşulların yaratılmasının sağlanması gerektiğini ve zorunlu eğitimin tüm kademelerinde bilişimin yerini artıracağını vaatleri arasında yer vermiştir.

HDP’de ise bu konuyu Bilişim Özgürlüğü adı altında dile getirmiştir. HDP, yeni medya teknolojilerinin toplumun tüketime itilmesi için değil, kamu yararı için kullanılmasını sağlayacağını, İnternete yönelik her türlü sansür uygulamasına son verileceğini, keyfi internet yasakları ve sosyal medyadaki düşünce özgürlüğü önündeki engelleri tümüyle kaldıracağını ve açık kaynak kodlu özgür yazılımın teşvik edileceğini vaat etmektedir.

Görüldüğü gibi teknolojik vaatler konusunda çok iyi bir durumda olduğumuz söylenemez. Çoğu parti bir iki kelimeyi değişik şekillerde kullanarak 20-30 vaatte bulunmuş. Hâlbuki bu bir iki vaatten ileriye gitmemekte ve yerli teknoloji üretimini teşvik edecek bir ortamdan çok uzakta. Her şeyden önce eğitim sistemini değiştirip nitelikli bilişim uzmanları yetiştirmemiz gerekiyordu ama biz hala alt yapıyı görmezden geldiğimiz için, zaten sınırlı olan, bu vaatlerin hiçbir yararı olmamaktadır.

Sosyal medyanın, internetin özgür olduğu, yerli teknoloji üretimi için eğitim siteminin kökten değiştirmeyi hedefleyen vaatlerde bulunmak dileğiyle..

Fethullah AKINCI
@fethullahakinci

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.