Seçme ve seçilme yaşı 35'ten aşağı olamaz savım

20.01.2016 10:16:07
A+ A-

Felsefeyle, bilimle, düşünürlerle(filozoflarla), alimlerle, bilgelerle yönetilmeyen; siyasetle, siyasetçilerle yönetilen bir ülkede ilk bulamayacapınız şey mantıktır.
 
Siyasetçilere kalsa on yaşındaki çocuklar bile seçebilir ve seçilebilir ki Abd'de 12 yaşında matematik Prof'u yapılıp, 20'sinde de fahişeliğe başlayan kişi bunun bilim ve insanlık adına hazin, acı, utanç verici bir örneğidir.
 
Siyasetçiye oy gerek. Ne yapacak? Çoluk çocuğa bile oy kullandıracak. Yakında akıl hastahanesinde tedavi görmekte olanlara bile oy kullanma hakkı verilirse hiç şaşırmam.
 
Siyasetçiye oy gerek; felsefe, bilim, ilim, akıl, mantık, dürüstlük değil. Ne yapacak? Felsefeyi mefselefeyi, bilimi milimi dinlemeyecek; yalnızca çıkarlarını dinleyecek.
 
Peki siyasetçiler 'Seçme seçilme yaşı 18 olsun' derken bilim ne diyor? 'İnsan beyini ancak 25 yaşında olgunlaşır' diyor. Bu; beyinin nicel olgulanlaşması; bunun bir de nitel olgulaşması konusu, süreci var yani deneyim(tecrübe), hayata(yaşama) ait herşeyi öğrenme süreci var ki bunun için de çok sayıda kitap okumak ve çok çok düşünmek gerekir yani bilime göre beyin 25 yaşında örneğin bir kavunun nicel hamlıktan çıkıp olgunlaşması yani yenilebilir duruma gelmesi gibi birşey demek.
 
İşte bu yüzden ki seçme ve seçilme yaşı aşağı doğru gittikçe ülke yönetimleri de düşünür, alim, bilge insanlardan kitap bile okumayan insanlara doğru gidiyor yani üst ve alt nicel olarak da, nitel olarak da birbirleriyle özdeşleşmeye başlıyor; sonra da demokrasi diye çözüm bekle dur ancak ülkeler daha iyiye gideceklerine daha da kötüye gitsinler.
 
Ülkeler felsefe ve bilimle yönetilmelidir; bilim ne diyor? Beyin ancak 25'inde olgunlaşır, diyor.
 
Neden diyorum hep; ülkeler siyasetçilerden kurtulmalı; düşünürlerce, alimlerce, bilgelerce, felsefeyle, bilimle yönetilmelidir, diye? çünkü siyasetçiler hem bilimsel değiller hem de bilimdışılığı seçiyorlar.
 
Gözleri kapalı insana renk sorulmaz. Kurtuluş, çözüm isteniyorsa insanlık önce bilimdışılığı kendilerine dünya edilmiş siyasetten, siyasetçilikten kurtulmalıdırlar ve felsefeye, bilime yönelmelidirler. Ham kavun vitrine konulmaz.
 
Yani seçme ve seçilme yaşı en az 35 olmalıdır. Akıl yaşta değil baştadır, sözünün gerçek, nitel, felsefel, bilimsel anlamı da budur zaten.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 20.1.16/10.10