Selenoid Vana

27.10.2014 16:43:13
A+ A-

 

Selenoid Vana

 

Şimdi siz, "Bu da nerden çıktı?" diyeceksiniz, biz burada oturmuş bir makale beklerken "bize teknik bir konudan mı bahsedecek siniz?" diye düşünüyorsanız, hemen acele karar vermeyiniz. Bu teknik bir yazı değil, bir tanıtım yazısı da değil, baştan bunu söyleyeyim. Aslında hepimizin hayatını ilgilendiren bir konu. Daha doğrusu doğalgaz kullanan aileleri ilgilendiren bir konu.

 

Sabrınızı daha fazla zorlamadan hemen selenoid vananın ne olduğunu kısaca açıklayayım. Selenoid vana, meskenlerde  doğalgaz sistemine monte edilen bir cihaz. İşlevi şu; doğalgazı otomatik veya manüel olarak kesmek. Doğal gaz tesisatında herhangi bir arıza veya onarım olduğunda, doğal gazın emniyetli bir şekilde kesilmesini sağlamak.

 

Normalde; Selonoid vana doğalgaz sayacının hemen çıkışına bağlanıyor. Sebebi şu; doğal gaz sayaçları, meskenin dışına monte edilir. Sayaç okuma kolaylığı olduğu için. Evin dışına monte edilen doğal gaz sayacı ve selenoid vananın bir faydası da şudur:  Ev ortamındaki havadan farklı bir hava ortamında bulunması. Yani cihazlar, ev dışına monte edilerek , evin içindeki  havadan, farklı bir hava ortamının içinde bulunmaları sağlanmış olmaktadır. Örneğin ev içinde ki hava zehirli, boğucu veya oksijeni az bir hava ise, dışarıdaki hava bundan farklıdır.

 

Gelelim, selenoid vananın nasıl çalıştığına.

 

Selenoid vanayı doğala gaz sayacının hemen çıkışına bağlıyorsunuz. Selenoid vananın bir ucunu da gaz alarm cihazına bağlıyorsunuz. Alarm cihazı, evinizde gaz kokusunu hissettiği zaman alarm çalmaya başlıyor, bir süre sonra da, elektriksel olarak bağlı olduğu selenoid vanayı devre dışı bırakıyor, böylece  eve giren doğal gaz otomatikman kesilmiş oluyor.  Kısaca evinizde doğal gaz kaçağı olduğu zaman hem alarm çalıyor ve hem de doğal gaz otomatikman kesiliyor. Sonra isterseniz, selenoid vanayı manüel olarak tekrar devreye alabiliyorsunuz.

 

Şimdi ben bunu şimdi ben bunu neden anlattım.

 

Hatırlarsanız, Ankara'da öğrencilerin kaldığı bir evde,  doğalgaz zehirlenmesi  olmuştu,  6 veya 7  öğrenci vefat etmişti,  İşte o evde yukarıda anlattığım bu sistem olsaydı, muhtemelen böyle bir facia yaşanmayacaktı. Bir gaz sızıntısı durumunda gaz alarm cihazı devreye girecek ham sesli uyarıda bulunacak ve hem de eve giren gaz selenoid vana tarafından kesilecekti.  

 

Bu tür hazin ve dramatik olayların yaşanmasını önlemek için selenoid vana ve gaz  alarm cihazı  uygulamasının  yasal olarak zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

 

Ülkemizde böyle bir uygulamanın zorunlu olup olmadığını incelediğimde şu üzücü sonuca vardım.  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK),   bu tür uygulamaları 50 KW ın üstündeki kazan dairesi ve benzer mekanlar için şart  koşmuş,   normal mekanlarda, normal  dairelerde böyle bir zorunluluk yok. Aynı zamanda EPDK, bu zorunluluğu yerel doğalgaz dağıtım şirketlerinin uygulamalarına bırakmış, yani herhangi bir ildeki doğalgaz dağıtım şirketi -selenoid vana ve gaz alarm cihazını-  isterse zorunlu hale getirebilir isterse getirmez.

 

Benim önerim şu; can emniyeti açısından EPDK bunu yasal   zorunluluk haline getirmeli. Bütün konutlarda alarm + selenoid vana  kurulması yönetmelikle mecburi hale getirilmeli.  Evlerde, işyerlerinde, meskenlerde ve mümkün olan  bütün mekanlarda gaz alarm cihazı+selenoid vana uygulamasının yapılması sağlanmalı.  YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.