SEO için uzun içerik yazmanın önemi nedir ?

09.03.2015 10:49:20
A+ A-

SEO için uzun içerik yazmanın önemi nedir ?

Aslında başarılı SEO için uzun içerik, içeriğin çeşidi, türü ile mümkündür. Ancak bu strateji için gereken iki şey vardır. Birincisi içeriği açığa çıkarma, ve ikincisi de zamana ihtiyacın olması. Neden bu iki şeye ihtiyacın olduğunu açıklayacağım.

Temelde sitemiz üzerinde konuya ilgili dikkate alınması gereken belli başlı şeyler vardır. “Sayfa üzerindeki anahtar kelimeler” Yazılan içerikteki anahtar kelimeler ve bu kelimelerin konu başlığı ile ilişkisi. “İçerik kalitesi” özellikle içeriğin kalitesi Google ve Bing için bir ölçüm birimi olarak kullanabilir. “Domain otoritesi” belirli bir etki alanındaki sayfaları işaret eden bağlantıların, bu belirli etki alanındaki sayfaların domainlerinin Google ve Bing içinde ne kadar önemli olduğuna bağlıdır. “Sayfa otoritesi” Domain otoritesi ile direkt olarak bağlantısı vardır ayrıca bunu PageRank yada TrustRank olarak da duymuş olabilirsiniz. “Kullanıcı ve kullanım verileri” bildiğimiz gibi bu da Google ve Bing gibi arama motorlarında var olan verilerin motorlar sayesinde sağladığı işlevselliktir. Son olarak “Spam analizi”

Basitleştirirsek. Yukarıda bahsettiğimiz 6 konu sıralama elamanlarının kategorileridir. Eğer sizde sadece”Anahtar kelime”, “İçerik kalitesi”, “Kullanıcı ve kullanım verileri” ve “Spam analizi” var ise Spam yapmıyorsunuz demektir. “Domain otoritesi” ve “Sayfa otoritesi” sizde yok ise buda sizi sıralamada rekabet şartları için imkansız düzeyde kılıyor ve çok zorlu, olası olmayan sıralamalarda, orta ve uzun kuyruklu linkler içinde bu durum gerçekleşiyor. Uzun kuyruklu yazılarda belki sıralamada sitenizi görebilirsiniz eğer bu yazı gerçekten çok çok uzun olması şartı ile geçerli. Ama bunlar birlikte alındığında beraberinde size sıralama gücü duygusunu da vermektedir.

Bazı pazarlamacılar, bloggerlar ve benzeri internet hizemeti veren kişiler uzun içeriğe yatırım sayesinde neredeyse linkleri dışlayarak bile sıralamada kendilerini gösterebilmektedirler. Onlar genellikle bu strateji ile başarıya ulaşmaktadırlar ve temelde link inşasını görmezden gelip, sayfa linklerinin sıralamaya kendi kendine gelmesine izin verirler.

Link inşasına odaklanmak yerine, onlar ürünlerinin kalitesine odaklanır, basın ve halkla ilişkiler, sosyal medya, offline pazarlama, kulaktan kulağa duyulması , içerik stratejisi, E-mail pazarlaması, bu ve bunun gibi kanallar ile potansiyel olarak kazanç sağlayabilirler.

Bahsettiğimiz kanalları kullananlar, bu kanallar sayesinde insanların onları sosyal ağ aracılığı ile, reklam aracılığı ile, offline pazarlama aracılığı, bloglar, uzun kuyruklu linkler yoluyla, özgün içerik, belki E-mail pazarlama listelerini kullanarak  bulacağına itimat ediyorlar. Fakat bütün bunlar arama değil keşif mekanizması ile çalışan yöntemlerdir.

Bazı insanlar web sitelerini ellerine aldıklarında, web sitelerine bu konuda deneyimlerine dayanarak güveniyorlar. Ürünlerinin kalitesi, özgün içerik, vb… bütün bunlar sayesinde linklerini doğal yollar üzerinden kazanırlar.

Aslında bunu birden bire sıçrama olarak adlandırabiliriz. Bir çok SEO uzmanı için bu sıçrama türü çılgınca sayılır. Çünki, bütün bu sıçrama yöntemleri ile insanları link kazanımı için yönlendirmiş olacaksınız.

Google’ın kurucularından “Larry Page” ve “Sergey Brin” ‘in ütopyasında kurdukları “hayallerindeki ilk arama motorunun nasıl çalışacağıydı”. Larry ve Sergey, insanların aktif olarak bu oyunun dışında ve web site link grafiği manipülasyonunun olmayacağını umuyorlardı, fakat daha ziyade bütün bu linkler doğal ve editoryal olarak kazanıldı.

Eğer siz link inşaasından rahatsız oluyorsanız, yukarda bahsettiğimiz uzun içerik ve uzun link kuyruğu stratejisini kullanarak optimizasyon yapabilirsiniz. Ne de olsa hepsi aynı kapıya çıkıyor.

“SEO” üzerinde duran biri eğer “Benim link inşaasını görmezden gelmem imkansız” diye düşünüyorsa, yatırımlarının karşılığını nasıl alabilirim sorusuna, kullandığı linkleri nasıl doğal yöntemlere dönüştürebilirim sorusunu cevaplayarak alabilir.

Göz attığımız bazı web sitelerinde, aktif link inşaası olmadan dahi inanılmaz bir şekilde başarılı olduklarını gördük, çünkü onlar çok kısıtlı çabalar ile kazanmış oldukları editoryal linklere sahiptirler. Bu çerçeve baz alınarak sizde optimizasyon çalışmasını link inşaası olmadan sadece doğal yöntemleri izleyerek optimizasyon yapabilirsiniz.

Sorumuzu hatırlayacak olursak “SEO için uzun içerik yazmanın önemi nedir ?”  SEO için uzun içerik yazmak önemlidir.Uzun içerikli yazılar tavsiye edilebilir mi ? Evet bir kaç istisna durumu harici tavsiye edilebilir. Bizce SEO (Arama motoru optimizasyonu) için uygulanabilecek tonla yöntem vardır. Link kazanmanın manipülasyonsuz yöntemleri, sırtınızı koltuğa yaslayıp beklemekten ziyade daha etkilidir.

 

Kaynak : http://softbilisim.net/seo-icin-uzun-icerik-yazmanin-onemi-nedir/

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.