Seo nedir? Nasıl yapılır?

25.10.2014 04:45:52
A+ A-

seo-nedir-nasil-yapilir.html" title="seo nedir">Seo Nedir?

Seo nedir

Seo ingilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiştir.

Arama Motorları, internet kullanıcılarının web ortamındaki bilgilere rahatça ulaşabilmesini sağlayan Google, Yahoo, Yandex ve Bing gibi servislere verilen isimdir.

Bu sayede kullanıcın ihtiyacı olan bilgi veya hizmetler ile en alakalı sonuçlar kullanıcıya ulaştırılarak büyük ölçüde zamandan tasarruf edilmiş olur ve internetin etkili bir şekilde kullanılması sağlanmış olur. Hatta arama motorları olmasaydı internetin bugünkü durumda olması beklemezdi düşünsenize  aradığımız bilgiye ya da hizmete nasıl ulaşabilirdik? Şüphesiz bu epey meşakkatli bir süreç olurdu. Bu kısımda biraz da arama motorlarının internet için öneminden bahsetmiş olduk.

Arama Motoru Optimizasyonu dediğimiz olay ise; internet sitemizin arama motorları tarafından daha rahat ve hızlı taranabilmesi, site içeriğimizin arama motorlarında daha fazla ve üst sıralarda yer alması adına bir nevi arama motorlarının talimat ve yönergelerine uygun hale getirilmesi işlemidir.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo çalışmalarında site içi ve site dışı seo olmak üzere 2 unsur bulunmaktadır. Bu iki unsurun koordineli bir şekilde kullanılması ile Arama Motoru Optimizasyonu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Site İçi Seo (On-Page)

Sitenin temiz bir kodlamaya sahip olması, başlık, açıklama gibi alanların doğru şekilde doldurulmuş olması, site içeriğinin kullanıcılar için fayda sağlayacak nitelikte olması, resim alt etiketlerinin uygunluğu ve gzip sıkıştırması gibi site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların düzenlenmesi, kalıcı bağlantılar yani url yapısı ve daha birçok unsurun içinde bulunduğu optimizasyon sürecini ifade eder. Buraya kadar bahsettiğimiz kısım aslında on-page seo olarak adlandırılan sayfa içi seo dediğimiz süreci ifade eder.

Site Dışı Seo(Off-Page)

Bunun yanında off-page yani site dışı seo çalışmaları da seonun 2 ana unsurundan biridir. Bu kısımda ise link building denilen link inşası, sitenin popülaritesini artırmaya yönelik her türden tanıtım ve sosyal medya çalışmaları gibi site dışındaki çalışmaları kapsayan bölümdür.


 

Seo uygulandığı site için önemli bir trafik kaynağını oluşturur. Bu yüzden içeriklerini veya ürünlerini daha çok kullanıcıya ulaştırmayı hedefleyen kişi ya da kuruluşlar seo yu etkin bir şekilde kullanmaktadırlar.


 

Kaynak:  http://www.faruksahin.net/seo-nedir-nasil-yapilir.htmlYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.