Sinir hücrelerimiz elektriksel uyarıları daha yavaş iletseydi?

26.03.2015 15:20:25
A+ A-

Bir nöronun uyarı göndermesi saniyenin binde biri kadar kısa bir sürer. Bir an için vücudumuzdaki tüm kompleks sistemlerin aynı şuanki gibi var olduğunu ancak sinir hücrelerimizdeki bilgi iletiminin daha yavaş olduğunu düşünelim.

Baktığımız manzaranın güzelliğini, yediğimiz yemeğin tadını algılamamızın, bize sorulan bir soruya cevap vermemizin, okuduğumuz bir şeyi anlamamızın onlarca dakika sürdüğünü düşünelim. Böyle bir durumda yaşamımızda büyük bir uyumsuzluk hakim olacaktı. Algıladığımız olay ve konuşmalarla bunlara verdiğimiz tepkiler arasında büyük bir zamanlama farkı olacaktı. Böyle bir hayattan şimdiki gibi zevk almamız mümkün olmayacaktı. Hatta bizim için hayati tehlike oluşturacak durumları, mesela trafikte hızla gelen bir arabayı çok sonra farkedebilecek dolayısıyla önlem alamadan hayatımızı kaybedebilecektik.

Ancak Allah'ın nimetiyle vücudumuzda herşey olması gerektiği gibidir. Rabbimiz bize karşı çok şefkatli ve çok esirgeyicidir.ETİKETLER: Haber, Haberler, Karşı, Hakim, , olay

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.